İstanbul Park karıştı, TOSFED Vural Ak’a hodri meydan dedi

 

 

TOSFED, yayınladığı yazılı açıklamada, şimdiye kadar İstanbul Park işletmeciliğinden federasyona sadece bir adet başvuru yapıldığını ve bununla ilgili sürecin devam ettiğini belirtirken, kendisinden 1 milyon dolar gibi bir rakam talep edilmediğini kaydetti.  

Açıklamada, İstanbul Park'tan eğitmenler ve eğitime katılacak sporcular için lisans talep edilmediği ifade edilirken, bu konularda belirtilen ücretlerin makul olduğu ve 30 kat artış iddiasının gerçeği yansıtmadığı savunuldu. TOSFED tarafından tanınan bir eğitim kurumu veya kuruluşundan eğitim alan sporcular için lisansın zorunlu olmadığı, ancak yarışa başlamaları halinde lisans almaları gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, İstanbul Park pistinde, henüz TOSFED'in tanıdığı ve haberde bahsedilen yarış eğitimlerini verebilecek bir kurum ya da kuruluş bulunmadığı belirtildi.

Dava herkesin hakkı

TOSFED'in, yetkilerini kanun, yönetmelik, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Otomobil Federasyonu'ndan (FIA) alan resmi bir kurum olduğu hatırlatılan açıklamada, FIA'nın prosedürleri gereği, Türkiye'deki ulusal sportif otorite olan TOSFED'in onayı olmadan, Formula 1 dahil hiçbir uluslararası yarışın düzenlenemeyeceğinin de altı çizildi. Açıklamada, federasyon onayı olmaksızın İstanbul Park veya başka bir yarış pistinde, ulusal ya da mahalli statüde yarışma düzenlemenin de kanunen mümkün olmadığına dikkat çekildi.

Mahkemeye başvurmanın her Türk vatandaşının hakkı olduğunu belirten TOSFED, bununla birlikte federasyonun da Vural Ak hakkında yasal yollara başvurabileceği imasında bulundu. 

Kaynak: Milliyet Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz