İstanbul Autoshow: Ford yeni Fiesta ve yarışçılarıyla sahada

0

Ford, İstanbul Autoshow 2017’de performanslı modellerinin yanı sıra ülkemizde de popüler olan Fiesta’nın yeni neslini Türkiye’deki sevenlerine ilk kez gösteriyor.

Bununla birlikte markanın SUV ve MPV modelleri de, Ford standında yerini aldı.

“Bir Başka” konseptiyle yeni bir dönem başlatan Ford, İstanbul Autoshow fuarında motorsporları geleneğinden gelen performanslı modellerinin yanı sıra, gençleşen geniş model yelpazesini bir arada sergileyecek. Ford’un süper spor otomobili GT’nin yarış versiyonu ile Ford Fiesta’nın yeni nesli, markanın standının yıldızları konumunda olacak.

Performans serisi

Markanın standında yer alan yüksek performanslı modellerin başında, süper spor sınıfındaki Ford GT’nin Race Car yani yarış otomobili versiyonu geliyor.

İkonik GT40’ın modern dünyaya uyarlanan versiyonu olarak dikkati çeken Ford GT, hafiflik, aerodinaminin yanı sıra markanın çığır açan EcoBoost motor teknolojisine sahip. Ford GT’nin 3.5 lt’lik V6 EcoBoost motoru, 600 beygiri aşan gücüyle 550 Nm tork üretiyor. Ford GT, saatte 347 km/s’lik azami hızıyla, markanın bugüne kadar pistlerde yarışan en hızlı modeli.

Araç, yüksek teknolojili ve kişiselleştirilebilir 10 inçlik dijital gösterge paneline sahip. Araçta “Normal”, “Kaygan”, “Spor”, “Pist” ve “V-Max” modu olmak üzere, beş farklı sürüş seçeneği bulunurken, yol koşuluna göre bu sürüç modları otomatik ayarlanıyor.

Ford standında GT’nin yanı sıra efsane Mustang ve Focus’un “RS” ve yüksek performanslı “ST” versiyonları da bulunuyor. Fuarda yer alan yeni Focus RS, 350 beygirlik, 440Nm tork üreten 2.3 lt EcoBoost motoruyla donatılmış. Focus RS’te “Normal”, “Spor”, “Pist” ve “Drift” sürüş modları bulunuyor.

Yakında Türkiye’de

Geçen yıl Kasım ayında Avrupa lansmanı gerçekleştirilen yeni nesil Fiesta, Türkiye’de ilk defa İstanbul Autoshow’da sevenleriyle buluşacak. Tamamen yeni Fiesta, fuarda sportif “ST-Line” versiyonuyla sergilenecek.

Yeni neslinde Fiesta, bir önceki neslinin cesur tarzını daha zarif bir tasarım ve daha akıcı görünümle ileri taşıyor. Fuarda sergilenecek ST-Line ise, yeni Fiesta’nın bu görünümüne spor gövde kitleriyle daha saldırgan bir hava katıyor. Araçta 8 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranının yanı sıra araç içi bilgi ve eğlence sistemi olan Ford SYNC 3 de yer alıyor.

Yeni Fiesta, aynı zamanda seçkin “B&O PLAY” müzik sistemi sunan ilk Ford modeli.

Vitrindeki diğer Ford modelleri

Ford’un standında, yenilenen Kuga ve Edge modellerinden oluşan SUV ailesi de yerini alıyor. Markanın yeni SUV tasarım diline uygun olarak şekillendirilen yeni Kuga, LED gündüz farları, yeni stop lambaları ve yeni tasarlanmış bagaj kapağıyla dikkat çekiyor.

Kuga, 1.5 lt’lik 120 beygir gücündeki dizel motor ve Powershift otomatik şanzımanla sunuluyor. Araçta gelişmiş “Otomatik Park” sistemi, “Akıllı Bagaj Kapağı”, “Gelişmiş Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi”, “Adaptif Hız Kontrolü”, ısıtmalı deri koltuklar ve direksiyon simidi gibi unsurlar da bulunuyor.

Bir üst sınıfta yer alan Edge ise, açılabilir panoramik cam tavanı, kaslı tasarımı, konforlu iç mekanı, LED arka stop lambalarıyla dikkat çekiyor. Edge modelinde iç mekanı sessizleştiren “Aktif Gürültü Kontrol” sistemi, Sürüşe Duyarlı Direksiyon, Yaya Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı gibi unsurların yanı sıra otomatik vitesle kombine edilmiş çift turbo destekli 2.0 lt (210 beygir) dizel motor konumlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here