İstanbul-Amsterdam uçuşu karbon nötr: 100 TL

0

Karbon nötr….

Kyoto sözleşmesi, AB Emisyon Ticaret Programı, çevrenin korunması, sera gazları etkisi, ozon tabakasındaki açığın büyümesi gibi…

Yeni dönemin yeni tanımlarıyla karşı karşıyayız.

Giderek daha çok duyacağız bu iki sözcüğü.

"Karbon ayak izi", "karbon nötrlük" gibi yeni cümleler hayatımıza giriyor.

Bu sözcükleri duymaya başladık. Fakat ilk kez geçen hafta, bu işin bir başka boyutuyla yüzyüze geldim.

Geçen hafta Toyota'nın yeni Yaris Hybrid için Hollanda-Amsterdam'a uçtuk. İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda başlayan yolculuğumuz yaklaşık 3.5 saat sürdü ve Amsterdam Schippol Havaalanına indik.

Pasaport işlemlerimizin tamamlanmasından sonra telefonlarımızı açtık. Akıllı telefonlarımıza' bir e-posta ile uçuşumuz dolayısıyla yarattığımız karbon ayak izimizin, nötrleştirildiği bildirilmişti.

Mail, Toyota'dan gönderilmişti. Mailde yaklaşık olarak "Gerçekleştirdiğiniz businessclass İstanbul-Amsterdam uçuşunuzun yarattığı karbon salımı nötrleştirilmiştir. Uçuşunuz süresince uçağınız 15 tona yakın benzin tüketti. Bunun payınıza düşen karşılığı kadar karbon nötrü Büyükada ve Korez rüzgar santrallarından satın alınmıştır." yazılıydı.

İlk kez karşılaştığımız bu "yaklaşım", Toyota'nın çevreci bir araç lansmanına giderken, çevreci davrandığının bir işareti olarak aklımızda kaldı.

Kişi başı 100 TL ödenerek satın alınan bir sertifikayla, 3,5 saatlik businessclass yolculuğun karbon nötrleştirmesi yapılmıştı. Ekonomi sınıfı uçulursa karbon nötr sertifikası için 70 TL ödenmesi yetiyormuş.

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ, kg başına 79 gr CO2 emisyonuna sahip, bütün Avrupa ülkelerinde düşük salım nediniyle teşvik gören yeni Yaris Hybrid modelinin çevreciliğini tanıtmak için ilginç bir yol izledi.

Akılda da kaldı ama anlaşıldı mı bilemiyorum.

Sertifika satın alarak ne kadar çevreci olunabilir?

Bir yerde havayı ve çevreyi kirletiyoruz, diğer yandan parasını vererek, kirlettiğimiz yerin değil ama başka bir ortamın temiz tutulmasını satın alıyoruz.

ABD'de, Fransa'da, Norveç'te, Japonya'da, Çin'de Türkiye'de kirlet, başka ülkelerde temizle…

Dünya tek bir dünya… Çatısı aynı, hangi kıtada, hangi yarı kürede olursak olalım…. Kirlenen çevre, hepimizi etkiliyor…

İşte Toyota'nın sertifika örneği… 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here