İspark online ücret ödeme sistemiyle nakit kullanımı azaltıyor

ispark online ücret ödeme

Bisiklet kiralama, aylık otopark abonelik ve anlık otopark hizmeti sunan İspark, İstanbullular için yeni uygulamasını hayata geçiriyor. 2 ay sonra kullanıma açılacak olan boş otopark gösteren uygulama ile kullanıcılar rota oluşturdukları bölgedeki boş otopark alanlarını görebilecek. İspark, yeni uygulamayla birlikte online ücret ödeme kullanımının da artmasını hedefliyor.

İstanbulluların zamanlarının yüzde 30’unu park yeri arayarak geçirdiğini belirten İspark Genel Müdürü Murat Çakır; boş otoparkı gösteren bu sistem sayesinde amaçlarının bu durumun hem trafik üzerindeki yükünü kaldırmak hem de insanların hayat kalitesini arttırmak olduğunu söyledi.

İspark Boş Otopark Uygulaması Nasıl İşleyecek?

İspark mobil uygulaması sayesinde kullanıcıların gideceği yerdeki boş otopark alanları görülebilecek. Yol üstü otoparkları, açık ve kapalı otoparkların tamamı uygulamada yer alacak.

Uygulama hakkında bilgi veren Murat Çakır; “Eğer ilgilendiğiniz bir yer varsa takibe alacaksınız siz gidene kadar dolarsa da size en yakın sonraki boş İspark otopark alanı size gösterecek. Bunu önümüzdeki iki ay içerisinde teknik alt yapımızı tamamladığımızda duyuracağız. İlk etapta olmasa da bazı katlı otoparklarımız için rezervasyon sistemi üzerinde de çalışıyoruz. Sizin gideceğiniz saate göre orada bir alanı rezerve edip size ayıracağız.” dedi.

İspark Online Ücret Ödeme Kullanımını Artırmayı Hedefliyor

İspark, gündeminden nakit kullanımını çıkararak ödemeleri daha çok kredi kartı, İstanbul Kart gibi sistemlerle yapmayı hedefliyor. Şu anda otopark ve kiralama alanlarında ödemelerin yalnızca yüzde 38’i dijital yöntemlerle yapılıyor.

Göreve başladıklarında neredeyse tüm tahsilatların nakit olarak yapıldığını belirten İspark Genel Müdürü Çakır; “Biz mümkün olduğunca nakdi hem İstanbullunun hem de İspark’ın hayatından çıkarmaya çalışıyoruz. Nakit kullanılmasın istiyoruz ama tamamen nakdi kaldırdık gibi bir durumumuz yok.” ifadelerine yer verdi.

Kampanyalı “Park Et ve Devam Et” Alanları Geliyor

Stratejilerinin daha çok park et devam et otoparklarının arttırılması yönünde olduğuna değinen Çakır, toplu ulaşım, özellikle raylı sistem hatları üzerinde, istasyonların çevresinde, yakınında ya da direkt olarak bağlı olan katlı otoparklarla raylı sistemi desteklemek üzere çalıştıklarını ifade etti.

İspark Genel Müdürü Murat Çakır; “İstanbulluların araçlarını park edip raylı sistemle gidebilecekleri yerlere ulaşabilecekleri modelleri çalışıyoruz. Biz toplamda 115 bin kapasiteli bir otopark hizmeti veriyoruz ve şu anda bu kapasitenin yaklaşık 15 bini tam olarak bu şekilde hizmet veriyor. Ama bunun sayısını arttıracağız. Burada hedefimiz 25-30 bin kapasiteye ulaşmaya çalışmak. Ama sadece kapasite değil, bunu cazip hale getirecek kampanyalar üzerinde de çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

ispark bisiklet kiralama

Hedef: 10 Bin İstanbulluya Bisiklet Kullanmayı Öğretmek

Pandemi dönemiyle birlikte tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da bisiklet kullanma isteği artış gösterdi. Bireysel araç tercih etmek isteyen kişilerin, İspark online ücret ödeme sistemiyle kullanılabilen İsbike akıllı bisiklet kiralama uygulaması ile toplu taşımaya ulaşmadaki kısa yolun bisikletle alınması halinde trafikteki araç sayısı da azalıyor.

İsbike Bisiklet okuluna değinen İspark Genel Müdürü Çakır; “Eylül ayına kadar devam edecek kursa müracaat edenlere 4 saat içerisinde bisiklet kullanmayı öğrettiklerini söyledi. Şu ana kadar 2000 kişinin bisiklet kullanmayı öğrendiği kurslarda hedef ise 10 bin İstanbulluya bisiklet kullanmayı öğretmek.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz