İŞKUR ile anlaştı: Toyota Türkiye 800 kişiyi işe alacak

Toyota Türkiye C-HR ve Corolla üretimine ara veriyor.

İşsizliğin konuşulduğu koronavirüs günlerinde gülümseten haber Sakarya’da üretim yapan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’den geldi. Sakarya fabrikasında Corolla ve C-HR modellerini üreten Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye üretim ve ihracat hedeflerini artırdığını, bu nedenle istihdamını 800 kişi artıracağını açıkladı. Peki Toyota’da nasıl işe girebilirsiniz?

Öncelikle İŞKUR üzerinden işe alım yapılacağını hemen belirtelim. Şirket, İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü ile kayıtlı ve nitelikli işgücünün desteklenmesi için; kısa süreli adaptasyon ve sertifika eğitimleri düzenlenmesine ilişkin protokol imzaladı.

Protokolü, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye yöneticileri ile İŞKUR Müdürü Tekin Kaya imzaladı.

Bu proje ile İŞKUR’a kayıtlı iş arayanlar, kaynak, montaj ve boya işçiliği alanlarında 800 kişinin eğitim sonrası fabrikada istihdam edilmesi sağlanacak.

Eğitim programlarına katılım sağlayan çalışanlar 6 aylık çalışma sonrasında uygun görülmesi halinde; Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de kadrolu çalışan olma imkânına da sahip olabilecek.

Toyota Türkiye’de nasıl işe girilir?

Mesleki eğitim kursuna katılmak isteyen adaylarının; bay, en az lise mezunu, Sakarya’ da ikamet ediyor olması ve askerliğini tamamlamış ya da en az 6 ay tecilli olması şartlarını taşımaları gerekiyor.

Bu şartları taşıyan iş adayları, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne veya belediyelerde bulunan İŞKUR Temsilciliklerine başvuru yapabilecekler.

Toyota Sakarya fabrikasına 800 kişilik ek istihdam

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 11 Mayıs’ta üretime tekrar başlamıştı. O günden beri hijyen ve sosyal mesafe kurallarını uygulayarak üretime devam ediyor.

Önlemler arasında; girişte ateş kontrolü ve şüpheli bir vaka olması durumunda içeri alınmaması, isimlere göre oluşturulan renk grupları (her pazartesi yapılan sağlık kontrolü sonrası aynı renk grubunda bulunan çalışanlar tesise alınmıyor), 1.5 m sosyal mesafe kuralı, fabrika içerisinde kuralların gözetilmesi için özel güvenlik bulundurulması, temizlik görevlilerinin arttırılması yer alıyor.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Toshihiko Kudo, “Üretim ve ihracat hedeflerimizi artırarak sürdürebilmek için önümüzdeki aylarda mevcut kadromuza yaklaşık 800 kişilik bir istihdam sağlamayı planlıyoruz” dedi.

İŞKUR Müdürü Tekin Kaya işverenlerin, İŞKUR işbaşı eğitim programları ile yeni işe alımlarda alacakları işçilerin; 3 aydan 6 aya kadar ücretlerinin kurum tarafından ödenmesi teşvikinden de yararlanacağını da belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz