İşbaşı yaptılar ama alacakları verilene kadar çalışmayacaklar

 

 

BMC'de pazartesi masalara vurarak başladı

Alacakları ödenmediği için eyleme geçen BMC çalışanları, bugün beklentilerini sürdürüyor.

1500'e yakın çalışanının fabrikada olduğu pazartesi itibaüriyle, tüm çalıyşanlar yşemekhane olarak kullanılan bölümde toplu olarakr oturuyorlar. arada slogonlar atan ve masalara vuran çalışanlar, Türk Metal Sendikası Başkanı Pervul Kavrak'ın fabrikaya gelmesini istedikleri öğrenildi.

Çalışanlar, üç ayı geçen alacaklarının verilmesini ve bundan sonra maaşlarının düzenli ödenmesini istediklerini söylüyorlar.

Sendikalarına da öfkeli olan çalıyşanlar, 10 aya yaklaşan bir süredir düzenli ödeme yapılmayan Türkiye'nin büyük fabrikalarından birinde üyelerinin mağdur edildiği bir ortamda Türkz Metal Sendikası Başkanı Pervul Kavrak'ın artık "İzmir'e fabrikaya" gelmesi gerektiğini belirtiyorlar. Sendikalarının bu süreci çalışanlar lehine çözüme kavuşturamadığını söyleyen işçiler, "Kavrak bu kadar mağdur işçinin oyduğu bir yere mutlaka gelmeli" diyorlar.

ÇALIŞANLAR NE YAPACAK?

BU arada bugün içinde ne yapacaklarına karar vermek isteyen çalışanlar için iki seçenekli menüye bir de üçüncü seçenek eklendiği belirtiliyor.

Hatırlanacağı gibi cuma günü ya istifa, ya da işyerinde kalıp, şirketi icraya verme şeklinde belirginleşen ikili seçenek için bugün sendika avukatlarının getireceği dilekçelerden biri imzalanacaktı.

Hafta sonunu düşünerek ve kendi aralarında fikir geliştirerek geçirdikleri ifade edilen BMC çalışanları, hafta sonunda üçüncü bir seçeneği gühdemlerine aldılar.

 

ÜÇÜNCÜ SEÇENEK AĞIR BASMAYA BAŞLADI

Çalışanların geliştirdiği yeni seçenek, ne istifa ne de çalışma üzerine kurulu. Üçüncü seçenek için çalışanlar "Alacaklar verilene kadar fabrikaya gelip, çalışmadan direnme" tanımlaması yapıyorlar.

Bazı çalışanların yeni bir seçenek daha ortaya koyabileceklerini, üçüncü seçeneğe, şirketi maaş alacakları için icraya vermeyi eklemeyi tartıştıkları dile getiriliyor.

 

Şu saatler itibariyle henüz Türk Metal Sendikası İzmir Şube Başkanı'nın da fabrukaya gelmediği ama diğer sendikacıların işçilerle birlikte yemekhanede oldukları öğrenildi.

 

Bu arada çalışanların haklarını almak için İstanbul'daki Çukurova Holding merkezine ve Ankara'ya TBMM'ye iki ayrı kol halinde toplu ziyaret planladıkları da öğrenildi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz