İnşaat sektörüyle birlikte büyüyor

0

2016 yılında ülkemizde 1.7 milyon adedin üzerinde ağır vasıta lastiği satıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışın yaşandığı ağır vasıta lastik pazarında ayrıca ‘İkinci Marka’ olarak adlandırılan daha uygun bütçeli ürünlerin pazar içindeki ağırlığı da son 5 yılda olduğu gibi artmaya devam ederek, yüzde 23 seviyesine yükseldi.

Pirelli Türkiye olarak, 2016 yılında hedeflerin üzerinde bir performans gerçekleştirdiklerini belirten Pirelli Endüstriyel ve Ticari Lastikler Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak, ağır vasıta araç lastiği satışlarında Pirelli Grubu içerisinde yer alan en başarılı ülkelerden birisi olduklarını belirtti.

Türkiye’deki inşaat sektörünün büyümesine paralel olarak, pazarda ‘on/off’ segmentinin diğer segmentlere göre daha hızlı büyüdüğünü söyleyen Şenocak, “Bölgesel segmentte ise, pazardaki satışlar 2015 yılındaki adetlerinin az miktarda da olsa gerisinde kaldı. Pirelli olarak, 2016 yılında bölgesel segmentte Türkiye yollarına özel olarak geliştirilen R01 II Plus lastiklerimiz ile tüketiciye en optimum çözümü sunduk. On/off segmentte de Türkiye’nin en prestijli projelerinden olan 3. Havalimanı projesine lastik tedariğimizi artırarak devam ettirdik” dedi.

2017 nasıl geçecek?

Yıl boyunca yaşanacak olan jeopolitik gelişmeler, kurlardaki değişim ve dünya geneline hâkim olan ekonomik korumacılık yalnızca ağır vasıta sektörünü değil birçok sektörü etkileyecek. Konu ile ilgili görüşlerini belirten Şenocak, “Tüm bu şartlara ek olarak hammadde maliyetlerindeki artış da pazardaki fiyatların artmasına sebep olacak. Bu nedenlerle de hem lastik bayilerinin hem de markaların finansal olarak daha kontrollü davranacağı bir yıl olacak. Pirelli Endüstriyel ve Ticari lastikler olarak biz, 2017 yılında ağır vasıta lastikleri pazar büyüklüğünde geçen yıla oranla, büyük bir değişim olmayacağını öngörüyoruz” dedi.

Türkiye pazarında otomobil ve ağır ticari araç lastiği satışını ayrı ayrı şirketler ile yürüten tek marka olduklarının altını çizen Şenocak, “Bu nedenle özellikle ağır vasıta araç lastiğine daha fazla odaklanma imkanı bulabiliyoruz. Pirelli Türkiye olarak 2017 yılı, birçok yeniliği yaşayacağımız bir yıl olacak. Filo odaklı satış modelimizle bu yıl yepyeni çözümler geliştiriyoruz. Bunlardan ilki; Fleet Tech adını verdiğimiz ‘Lastik Yazılım Programı’. 2016’da testleri ve adaptasyonu tamamlanan program, 2017 yılı başı itibariyle hem Pirelli hem de iş ortaklarımız tarafından aktif olarak sahada kullanılmaya başlandı. 2017 yılında yeni çözümlerimiz arasında yer alan Fleet Mobile ve Fleet Cube ise filolara sunacağımız yeni iki çözüm önerisi olarak dikkat çekiyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here