İngiltere’den Brexit desteği: 1.3 milyar Euro

İngiltere’den Brexit desteği

İngiliz hükümeti, AB üyeliğinden çıkışı sonrasında doğabilecek mali kayıpları gözönünde bulundurarak otomotiv endüstrisine 1.3 milyar Euro’luk sübvansiyonda bulunmaya hazırlanıyor.

Eylül ayı sonunda Renault-Nissan CEO’su Carlos Ghosn, İngiltere hükümetine Nissan’ın Sunderland fabrikasını kapatabileceği tehditinde bulunmuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May da, Ghosn’u konuyu etraflıca ele almak üzere davet ederken, muhalefetin de baskısıyla, ülkedeki otomotiv üreticilerine destek verileceğini açıklamıştı.

Nissan’a maliyeti yıllık 325 milyon Euro

AB’den çıkış sonrasında AB ile serbest ticaret anlaşmasına benzer bir anlaşma yapılamazsa, bunun İngiltere’de otomotiv endüstrisine maliyetinin ne kadar olabileceği konusunda bir maliyet öngörüsü bulunmuyor.

AB ile anlaşma olmaması durumunda ihracatçı markaların maliyeti artacak. Sözgelimi Nissan, bu ülkeden AB’ye yaptığı ihracatta yüzde 10 gümrük vergisi ödemek zorunda kalacak. Nissan’ın AB’ye toplamda 3.2 milyar Euro’luk ihtacatı bulunuyor.

Bu durumda Japon üreticinin bu vergiden kaynaklı zararının karşılanması için 325 milyon Euro’luk desteğe ihtiyacı olacak. Hükümet, Nissan’la birlikte tüm üretcilere maliyetlerinin karşılanacağı güvencesi verdi.

Bu da yaklaşık 1.35 milyar dolarlık bir yardım anlamına geliyor. Bu finansal destek Jaguar Land Rover, Toyota, Bentley, Mini, Rolls-Royce, Aston Martin et Honda markalarını da ilgilendiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz