İngiltere’de nisan ayı otomobil üretimi 197 adetle dip yaptı

Koronavirüs hasarı yaşam ve hastalanma bazında günlük olarak izleniyor. Üretim ise aylık verilerle önümüze geliyor. İngiliz Motorlu Araç Üreticileri Birliği (SMMT) yaptığı son açıklamada; İngiltere’de nisan ayında otomobil üretimi, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 99.7 seviyesinde azaldığı görüyü dikkat çekti. İngiliz otomobilleri nisan ayında bantlardan çıkmadı.

Hatırlanacağı üzere bütün Avrupa ülkelerinde geçtiğimiz nisan ayında otomobil satışları çakılmıştı. Konuyla ilgili haberimize bu linkten göz atabilirsiniz.

SMMT açıklamasına göre, İngiltere’de nisan ayında sadece 197 adet (Yüz doksan yedi) araç üretildi. Açıklamada bu sayının 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en düşük araç üretim verisi olarak kayıtlara geçtiğine de vurgu yapıldı.

Koronavirüs nedeniyle adeta hayatın durduğu Londra, resimdeki günlerini özlüyor.

İngiltere’de nisan ayı itibarıyla yıllık bazda toplam otomobil üretimi yüzde 27.6 azalarak toplam 319 bin 449 olarak gerçekleşti.

Yapılan açıklamalarda, İngiltere’de üretim yapan otomotiv firmalarının nisan ayında; salgınla mücadelede sağlık personelinin kullanması için 700 bin kişisel koruyucu ekipman üretimi yaptığı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SMMT CEO’su Mike Hawes, tarihi dip seviyeyi şöyle değerlendirdi:

“Araç üretiminin nisan ayında tamamen rafa kalkmasının ardından, veriler şaşırtıcı değil. Fakat yine de bu veriler endüstrimizin karşılaştığı zorlukların ne kadar büyük olduğunu göstermesi açısından önemli” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz