Infiniti Q50, 2.2 litre turbo dizel motorla geliyor

 

Infiniti’nin sportif sedan modeli Q50, sürücünün tercihlerine bağlı olarak araç ve sürücü arasında sesli senkronizasyonda yeni bir adım attı. Farklı sürücü ayarlarına ve sürüş özelliklerine erişim sağlayan i-Key özelliği ve yeni nesil akıllı bağlantı sistemi Infiniti InTouch™ çift dokunmatik ekran ile sürüş konforunu artıran sistem Infiniti Q50'yi “Benim arabam beni tanır” konseptiyle premium sınırlarının ötesine taşıma iddiasında.

 

Q AİLESİNİN İLK MODELİ

 

INFINITI’nin “Q” ön ismini taşıyan ilk modeli olan Q50 ile ilk kez sahneye çıkan i-Key özelliği, her bir sürücüyü tanıyarak sürüş pozisyonu, ısıtma ve soğutma, ses, navigasyon ve ücretli geçişlerde önceden yapılmış ayarları otomatik olarak harekete geçiriyor. Örneğin, sadece kişiselleştirilmiş modda 96’ya kadar opsiyonel ayar yapılabiliyor. Tüm ayarlamalar yenilikçi çift dokunmatik ekranlar üzerinden yapılabiliyor ve değiştirilebiliyor.

i-Key sistemiyle çalışan hafıza birimi her biri, iki farklı sürücü için kişisel ayarları saklıyor. Otomatik olarak kaydedilen kullanıcı bilgileri, dokunmatik ekranlar aracılığıyla güncellenebiliyor veya silinebiliyor. Bu hafıza sistemi kişisel profillerin özelleştirilmesini, 16 fotoğrafın yüklenmesini de içeriyor.    

Hafıza işlevleri ülkeler ve Q50 modelleri, motor ve şanzımanlar arasında farklılık gösterirken, yeni “Infiniti Sürüş Modu Seçici” her modelde bulunuyor. Orta konsol üzerinde bulunan bir düğme ile çalıştırılan seçici; aralarında Standart, Spor, Eko, Kar ve Kişiselin de bulunduğu performans seçenekleri sunuluyor.

 

Q50 SİZİ HATIRLIYOR

Ülkeye ve modele bağlı olarak kişisel seçeneği, sürücünün motor ve şanzıman değişikliklerine ek olarak, Elektronik Direksiyon (ster-by-wire) Doğrudan Adaptif Sürüş sistemine sahip araçlarda sürüş ağırlığı ve tepki tipi gibi kendine uygun performans hissini de seçebileceği özel bir ayar olarak tanımlanıyor. 

Infiniti Q50, sürüşü iyileştirmek ve aracı sorunlardan uzak tutmak üzere her bir sürücünün tercihlerini de hatırlayabiliyor. Bu sistem basit bir açma/kapamadan elektronik müdahalenin gerekli olduğu seviyeye kadar sürücüye kontrol seçenekleri sunarken, ayarlar kaydedilebiliyor ve aynı sürücü tekrar direksiyona geçtiğinde otomatik olarak bu ayarlara geçiliyor.

 

EMNİYET KALKANI DEVREDE

Otomobili kullanan kim olursa olsun, Q50’nin yenilikçi Emniyet Kalkanı herhangi bir düğmeye basma veya menüler arasında gezinme ihtiyacı olmadan sürücü için otomatik olarak hazır konuma geçiyor. Bu emniyet kalkanı özellikleri arasında öndeki aracın hızına/mesafesine tepki vermek üzere bugüne kadar geliştirilmiş en ileri sensör teknolojisi “Önden Çarpışma Uyarı” sistemi kullanlıyor.

Pek çoğu sürücüye ve seyahate göre kişiselleştirilebilen diğer sistemler arasında; “Arkadan Çarpışma Müdahalesi”, “Akıllı Fren Yardımı Plus”, “Yan Denge Arttırma”, “Aktif İz Kontrolü”, “Akıllı Seyir Kontrolü”, “Mesafe Kontrol Yardımı”, “Uzun Far Yardımcısı”, “Kör Nokta Müdahale ve Uyarısı” ile “Doğrudan Adaptif Sürüş” sistemi ile “Aktif Şerit Kontrolü” sistemi bulunuyor.

 

TÜRKİYE'DE 2.2 LİTRE DİZEL MOTORLA SATILACAK

Infiniti’nin sportif sedan modellerinde göze çarpan efsanevi tasarım, performans ve teknolojik özelikleri baz alınarak geliştirilen Q50, 170 beygir gücüne, 400Nm torka ve 115g/km CO2 emisyonuna sahip 2.2 litre dört silindirli dizel motor seçeneğiyle Türkiye pazarında satılacak. Aracın İngiletere fiyatı 28 bin paunddan (YAklaşık 88 bin TL) başlıyor. Türkiye fiyatı ise henüz belli değil. 

Infiniti Q50’nin, 2.2 litre hacmindeki 4 silindirli turbo dizel motoru, bir yandan düşük bir CO2 emisyonu sağlarken (115 g/km’nin altında) diğer bir yandan da yüksek bir güç ve tork sunuyor; 6 vitesli düz ve 7 vitesli otomatik  iki şanzıman da Infiniti’ye özel geliştirildi. 170 HP güce, 400 Nm torka ve 115g/km CO2 emisyonuna sahip 2.2 litre dört silindirli dizel motor, 9 saniyenin altında 0’dan 100 km/s’ye hızlanma ve 4.4 l/100 km yakıt tüketimi sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz