İndirimleri gören müşteri 2013 model yılına bakmaz Aralık’ta da araç satın alır

0

 

İndirimleri gören müşteri 2013 model yılına bakmaz

Aralık'ta da araç satın alır

 

Otomotiv sektöründe 2013'ten itibaren yürürlüğe girecek 'yeni model yılı' uygulamasının satışları  etkileyip etkilemeyeceği tartışılıyor. 'Tüketiciler Ocak ayını bekleyip, 2012 yerine 2013 model otomobil almak isterse pazar ne olur?, 'Aralık'ta bu kez satışlar 100 bin adedin altında mı çıkar?' diye bir merak var… Peki sektörü ne bekliyor? Görüşler farklı… Birçok yönetici ilk kez böyle bir Aralık ayı yaşanacağı için 'Bekleyip, görmek lazım' diyor. Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu ise olaya farklı ve ilginç açıdan bakıyor.  

Sancaktaroğlu'na göre, son 4-5 yıldır tüketiciler nezdinden 'yeni model yılı'nın pek bir önemi yok. Sancaktaroğlu, "2012 model yılıymış, 2013 modeller 1 ay sonra çıkacakmış pek bu kriterlere artık eskisi kadar dikkat edilmiyor. Model yılları arasında zaten eski fiyat farkları yok topu topu 1.000-1.500 lira oynuyor. Müşteri ikinci elde, aracın hasarsızlığına, kilometresine dikkat ediyor" diye konuştu. Markaların ellerindeki 2012 yılı stoklarını bitirmek için Aralık ayında kampanyalar düzenleyeceğini söyleyen Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı, şöyle devam etti: 

"Otomotivde bizim '3 aylar' olarak adlandırdığımız döneme girdik. satışların en canlı olduğu dönem. Sektörde 'Tüketiciler acaba Ocak ayını bekleyip 2013 model otomobil satın almak ister mi?' tartışması var. Ancak müşteriler sunulacak 3-5 bin liralık indirimle Aralık'ta 2012 model yılı aracı almayı tercih edecektir. Aralık'ta yapılacak yüksek miktarlı indirimleri düşündüğümüzde, vatandaş için çok daha karlı olduğu ortaya görülüyor. Kanımca Aralık yine hareketli geçecek, 100 bin adetlirn üzerine çıkılacaktır. Otomotiv sektörü önümüzdeki hafta açılacak Autoshow Fuarı'nın da olumlu rüzgarını arkasına alacaktır. İkinci bir etken de Ocak'ta hemen 2013 model araçların bulunamayacak olması. Yeni kanuna göre, bir aracın 2013 model yılı kabul edilmesi için 1 Ocak tarihinden itibaren üretilmesi gerekiyor. Burada ithalat yapan şirketler biraz daha dezavantajlı durumda, yerliler lojistik yüzünden daha şanslı."

 

Yeni model yılı nasıl uygulanacak?

1 Ocak 2013 yılından itibaren yıl içinde bir araç hangi tarihte üretilirse üretilsin o model yılına ait olacak. Örneğin yeni düzenlemeyle 1 Ocak 2013’te üretilerek piyasaya sunulan bir otomobil ile 15 Ağustos’ta üretilen aracın ruhsatına aynı model yılı işlenecek. Yeni uygulamadan önce 1 Haziran-1 Ağustos tarihleri arasında Türkiye'de üretilerek irsaliyesi kesilen veya yurtdışından gelen ve gümrük beyannamesi olan araçlar, bir sonraki yılın modeli olarak kabul ediliyordu. Şirketler de bu dönemde otomobil ithal ederek, bir sonraki model yılı için stok yapıyordu. 

 

Satılan 10 SUV'dan  8'i 'cep dostu' oldu

Nissan, Türk otomotiv pazarında sadece 3 modelle yüzde 4'lük pazar payına koşuyor. Japon marka, bu yıl pazardaki yüzde 8'lik küçülmeye karşın satışlarını artırmayı başaracak. İlk 9 ay itibarıyla binek otomobil pazarında yüzde 3.4, toplam pazarda yüzde 2.6’lık pazarı payı yakalayan Japon marka, yıl toplamında 20 bin adetlerin üzerinde satış gerçekleştirecek.

Satışlarının yüzde 80’inin Qashqai ve Juke modellerinden oluştuğunu söyleyen Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, “Bu yıl satışlarımız geçen yılı geride bırakacak. Türkiye pazarı küçülse de biz 20 bin adedin üzerine çıkacağız. Bunun 11 bin adedi Qashqai, 5-6 bini Juke, 2 bin-2 bin 500 adedi Micra ve 1.000 adedi de Navara satışlarından gelecek" dedi. 

En önemli modelleri olan Qashqai'nin piyasaya çıktığı tarihten bu yana ivmesinde hiçbir kaybın yaşanmadığını belirten Sancaktaroğlu, özellikle crossover segmentindeki büyümeye dikkat çekti.  

İlkim Sancaktaroğlu, crossover segmentinin SUV'dan aldığı payın sürekli arttığını belirterek, şunları anlattı: "Türk otomotiv pazarında yüzde 8-10 arasında paya sahip olan SUV pazarı, 2012'de geçen yıla göre az da olsa (yüzde 1.8) artış gösteriyor. Yılın ilk 9 ayında SUV satışları 41 bin adedi geçti. 2011'in aynı döneminde bu sayı 40 bin 482 adet olarak gerçekleşmişti. Bu segment içinde crossover olarak tanımlanan araçların payı belirgin yükseliş trendine işaret ediyor. Geçen yıl crossover pazarı toplam SUV pazarından yüzde 61.7 pay alırken, 2012'de bu oran yüzde 80.8’e yükseldi. Toplam SUV pazarı yüzde 1.8 büyürken, crossover satışları yüzde 33.4 arttı. Crossover pazarının lideri Nissan crossover satışlarını geçtiğimiz yıla göre yüzde 8 artırdı. Nissan, toplam crossover pazarının yüzde 31.8'ini satıyor."

 

2013'te pazar 660 bin adede gerileyebilir

Bu yıl otomotiv pazarının ÖTV artışından etkilenmeyeceği öngörüsünde bulunduklarını söyleyen İlkim Sancaktaroğlu, fiyatlardaki yüzde 1'lik artışın, pazara yüzde 3-4 oranında küçülme olarak yansıdığını hatırlattı. Sancaktaroğlu, "2012'de pazar 780 bin adetlerde kapanır" dedi. 

Sancaktaroğlu, 2013 yılıyla ilgili beklentilerini şöyle dile getirdi: "2013 yılı pazarını ÖTV artışı öncesinde 730 bin olarak tahmin ediyorduk. ÖTV artışıyla bu rakam Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) yaklaşımına göre 660 bin adetlere gerilemesi mümkün. Özellikle yeni model yılına geçiş döneminin ilk olması nedeniyle Ocak ve Şubat ayları bilinmezliğini koruyor."

 

3 yeni model müjdesi

Nissan, 2013'te 3 yeni modeli pazara sunacak. Yeni Note, Juke Nismo ve yeni Qashqai'nin ülkemize gelmesi için geri sayım başladı. İlkim Sancaktaroğlu, elektrikli Leaf modelinin, şarj altyapısı olmayan Türkiye pazarına sunulmayacağını belirterek, "Türkiye’de elektrikli araç pazarının tam olarak şartlarının oluşmadığını düşünüyoruz" ifadesini kullandı. 130 beygir gücündeki 1.6 lt dizel motorlu Qashqai satışlarına başladıklarını belirten Sancaktaroğlu, yeni modellerin dopingiyle 2013'te satışların bir basamak daha artacağını ifade etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here