İlk yerli SUV’la 20 bin kişiye iş

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Adapazarı fabrikasında Corolla ve Verso’dan sonra üçüncü yerli modelini üretmek için geri sayı m başladı.
350 milyon euro yatırımla ortaya çıkan ilk yerli SUV modeli C-HR, Ekim-Kasım ayında bantlardan düzenlecek törenle inecek.

Türkiye’de üretilen ilk hibrid araç unvanını da alacak C-HR, Toyota’nın Avrupa’da hızla büyüyen crossover segmentinde en önemli silahı olacak. Yeni yatırımla fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 150 bin adetten 280 bin adede çıkacak.

Toyota Otomotiv Sanayi ve Türkiye, crossover’dan yılda 130 bin adetten fazla üretmeyi planlarken, yüzde 90’ını 53’ten fazla ülkeye gönderecek. Toyota’nın yeni yatırımı özellikle Türkiye’nin istihdamına önemli katkı sağlayacak. Yeni modeli için daha önce 1.000 kişiyi işe alacağını duyuran şirket, planlarında revizyona giderek adeta bir Toyota ordusu kuruyor.

Toyota istihdam sayısını ikiye katlayarak, 2 bin kişiye yükseltecek. Adapazarı tesisindeki çalışan sayısı 5 bin kişiye ulaşacak. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye böylece yerli SUV’la dolaylı olarak 20 bin kişiye iş yaratacak. Otomotiv sektöründe yapılan hesaplamalara göre, işe alınan 1 kişi yan sanayide 4 kişilik iş yaratıyor.

Buna hizmet tarafını yani satış, satış sonrası ve servisi de eklerseniz 10 çalışana denk geliyor. İşe alınan 2 bin kişi 20 bin kişiye iş kapısı açmış olacak.

HR modeli için işe alım aktivitelerinin yoğun bir şekilde sürdüğünü belirten Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye CEO’su Hiroshi Kato, “Yeni aldığımız tüm elemanlar işe alıştırma ve iş başında eğitim programlarına dahil oluyorlar. Bugüne kadar 1.700 yeni eleman istihdam ettik.

İşe alım sürecimiz bir süre daha devam edecek” açıklamasını yaptı. 2016’nın son çeyreğinde C-HR’ın üretimine başlayacaklarını söyleyen Kato, hazırlık yapmak üzere yaz bakım tatillerini öne çektiklerini belirtti.

TOYOTA ADAPAZARI GENEL MÜDÜRÜ HIROSHI KATO

Genelde Ağustos’ta çıktıkları tatili bu yıl 27 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasına çektiklerini kaydeden Hiroshi Kato, şu bilgileri verdi: “Bu yıl daha erken shutdown (kapatma) dönemine girmemizin ana sebebi, C-HR üretim hazırlıkları. Daha önce duyurduğumuz gibi C-HR ile ilgili yatırım tutarımız 350 milyon euro.

İşte Yeni Sakaryalı

Bu yatırım ağırlıklı olarak, yeni ekipmanlar, ekipman iyileştirme ve mevcut binalarda genişlemeye yönelik. Bugüne kadar, tüm hazırlıklarımız planlarımızla paralel bir şekilde gerçekleşti. Tatil dönemimizde, üretim olmayan bir ortamda bu hazırlıkların kalan kısımlarını tamamlayacağız.”

Hibrid motoru olacak

Toyota’nın ilk kez Cenevre otomobil Fuarı’nda konseptini sergilediği C-HR’ın seri üretim versiyonunda ufak değişikliklerin dışında tasarımda farklılık görünmüyor.

Kaslı, atletik ve coupe görüntüyle öne çıkan araç, 4.350 mm uzunluğa, 1.795 mm genişliğe ve 1.565 mm yüksekliğe sahip. C-HR’ın 3 farklı motor seçeneği olacak: 116 beygir güç üreten 1.2 lt, 122 beygirlik 1.8 lt hacimli hibrid versiyon ve 150 beygir gücündeki 2.0 lt motor.

1.2 litre motorlu C-HR, 6 ileri manuel vitesli önden çekiş veya CVT otomatik şanzımanlı dört tekerlekten çekişli seçeneklerine sahip olacak. 1.8 Hybrid eCVT şanzıman ve önden çekiş imkanı sunarken, 2.0 litrelik motor CVT şanzıman ile önden çekişle üretilecek.

Toyota’nın kompakt crossover C-HR’ın Türkiye’de KASIMDA satışa sunulması bekleniyor.

Toyota SUV’un tüm özellikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz