İlk yerli hibride vergi piyangosu

0

İlk yerli hibride vergi piyangosu

Otomotiv sektörünün ve Türk tüketicilerin uzun süredir beklediği ‘hibrit otomobillere teşvik’ çıktı. 6 yıldır elektrikliler gibi çevreci hibrit araçlara da ÖTV indirimi yapılması için Maliye Bakanlığı’yla görüşen Toyota’nın, baskıları sonuç verdi.

Benzinli ve elektrikli motoru olan hibrit yani melez araçlarda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirildi. Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan kararına göre, elektrik motoru 50 kilovatı (KW) geçip motor silindir hacmi 1.800 cc’yi aşmayan binek otolar için yüzde 90 olan ÖTV oranı yüzde 45’e düşürüldü.

Motor gücü 100 kilovattan fazla olan motor silindir hacmi 2.500 cc’yi geçmeyen otomobiller için yüzde 145’lik ÖTV oranı yüzde 90’a çekildi. Böylece 1.6 litre motor hacmine sahip otomobillerle, çevre dostu hibritlerin vergisi eşitlenmiş oldu.

Uzun süredir talep edilen hibrit araçlara vergi indiriminin çıkmasında, yerli yatırım etkili oldu. ÖTV desteği Toyota’nın Adapazarı fabrikasında 350 milyon euro yatırımla yılın son çeyreğinde üretimine başlayacağı SUV modeli C-HR’ı direkt etkileyecek.

Türkiye’nin ilk SUV ve hibridi unvanlarına sahip olan C-HR’da 1.2 litre ve 2.0 litre benzinli motorların yanı sıra 122 beygir güç üreten 1.8 litrelik motor yer alıyor.

Teşvikten önce hibrit C-HR yüzde 90’lık vergi dilimine girerken, şimdi yüzde 45’lik ÖTV’ye tabi tutulacak. ÖTV’nin inmesiyle C-HR’ın fiyatında önemli oranda iyileşme olacak. Hükümet bu kararıyla hem yerli yatırımı hem de çevreci araçları destekleyecek.

Toyota’nın C-HR yatırımı son dönemde Türk otomotiv sektörüne yapılan en büyük yatırımlardan biri olarak dikkat çekiyor. Yeni yatırımla fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 150 bin adetten 280 bin adede çıktı.

Toyota, Adapazarı’nda istihdamı ikiye katlayıp çalışan sayısını da 5 bin kişiye yükseltti. Toyota Otomotiv Sanayi ve Türkiye, crossover’dan yılda 130 bin adetten fazla üretmeyi planlarken, yüzde 90’ını 60’tan fazla ülkeye gönderecek. Araç, Toyota’nın Avrupa’da hızla büyüyen crossover segmentinde en önemli silahı olacak.

Elektrikliye teşvik 5 yıl önce geldi

İlk yerli hibride vergi piyangosu

Elektrikli otomobillerin vergisi Şubat 2011’de düşürüldü. Yapılan düzenlemeyle motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otolarda yüzde 3, 85-120 kilovat arasındakilere yüzde 7, motor gücü 120 kilovatı aşanlara da yüzde 15 ÖTV uygulanmasına karar verildi. Benzinli ve elektrikli motora sahip hibrit araçlara vergi teşviği getirilmemesi, otomotiv sektöründa büyük hayal kırıklığı yarattı.

CH-R’ın yüzde 70’i hibrit olur

Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hibrit araçlara vergi teşviği verilmesi için 6 yıldır çalıştıklarını ve Ankara’yla görüştüklerini belirterek, “Elektrikli araçlara sağlanan teşvikten sonra biz de hibrit araçlar için böyle bir teşvik olmasını çok istiyorduk.

Uzun soluklu çalışmalarımızda hibrit teknolojisinin ne olduğunu birçok ortamda gerek yetkililerimize gerekse de halkımıza aktardık. Bu düzenleme ile Türk otomotiv sektöründe yeni bir dönemin başladığını söyleyebiliriz. Çevreciliğinin yanı sıra sıra yerli yatırım olmasını da dikkate almışlardır. Ekonomiye ve kullanıcıya katkısı büyük” açıklamasını yaptı.

Bozkurt, şunları kaydetti: “Yapılan düzenlemeyle hibrit araçlar, Türkiye’de en çok tercih edilen 1.6 ve altındaki motorlu araçlarla aynı vergi oranına gelecek ve daha erişilebilir fiyat seviyesinde satışa sunulacak.

Türkiye üretimi olan hibrit araçlar daha da rekabetçi olacaktır. Bu düzenlemeyle geleceğin teknolojisi olarak kabul edilen hibrit araçların trafikte sayılarının zaman içerisinde artacağını ümit ediyoruz.” Toyota’nın öncüsü olduğu hibrit teknolojisine sahip otomobil satışlarında 8 milyon adedi geçtiğini kaydeden Bozkurt, ÖTV indiriminden C-HR, Auris ve Prius modellerinin de olumlu etkileneceğini söyledi.

Toyota CEO'su Ali Haydar Bozkurt
Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt

Yeni C-HR’ın 14 Kasım’da dünyada ilk Türkiye’de satışa çıkacağını ifaden eden Bozkurt, şöyle devam etti:

“ÖTV indirimi Toyota’nın 2017 yılı için belirlediğimiz 65 bin adetlik toplam satış hedefimizi etkilemeyecek. Biz bu karardan önce ağırlıklı 1.2 litre motorlu CH-R satmayı planlıyorduk. Ancak şimdi planlar değişecek.

2017’de hemen hibridin etkilerimi görmeyiz ama yavaş yavaş popülaritesi artacaktır. Hibrit C-HR satışları birkaç yıla yayılır. Avrupa’da da hibrit satışları bir anda patlamadı. İlk yıl 1.000, 2018’de 3 bin hibrit satarız. 2020’ye doğru C-HR satışlarının yüzde 70’i hibrit olur diye düşünüyorum.

C-HR’a Avrupa’dan büyük ilgi var. Fabrikadan istediğimiz kadar araç alamıyoruz. 15 bin adet istiyorduk, 2017’de 8-10 bin bandında C-HR alabileceğiz.”

Vergi indirimin 1.8 litre motorlu Auris ve Prius satışlarına çok fazla etkisinin olmayacağını söyleyen Bozkurt, “2020’de Auris’te de dizel yerine yüzde 80 ağırlıklı olarak hibrit görebiliriz. Avrupa’da dizel modası geçiyor. 5-10 yıl içinde dizellerin payı iyice azalacak. Ülkemizde de dizel yerine hibrit moda olabilir” dedi.

1.2 litreyle aynı fiyata gelecek

1.8 litrelik hibrit C-HR 122 beygir güç üretirken, 100 kilometrede ortalama 3.7 litre yakıt tüketiyor. ÖTV desteğiyle daha önce yüzde 90’lik vergi diliminde yer alan 1.8 litrelik hibrit motor Türkiye’de artık yüzde 45’lik en düşük vergi diliminde satılacak.

Bu sayede aracın fiyatının 1.2 litre benzinli motorla hemen hemen aynı sevide olması bekleniyor. Hem de 1.2 litreden bile daha az yakıt tüketip, daha çevreci olmasına rağmen. 1.2 litre C-HR’ın 100 km’de 5.7 litre yakıt harcağını hatırlatalım.

Mete Tansu

 

İlk yerli hibrit oldu, teşviği kaptı

Hibride vergi müjdesi

600 km menzilli elektrikli VW ortaya çıktı

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here