Efsane GT ile ilk Opel Corsa’nın tasarımcısıydı

Eskiden otomobil tasarımları çok önemliydi. Tasarımcılar da. Bunlardan biri de Opel’in Alman tasarımcısı Schnell olmuştu. İtalyan meslektaşları kadar tanınmadı. O isim Erhard Schnell geçen hafta sonu Almanya’nın Hessen eyaleti Trebur köyünde hayatını kaybetti. Kariyerinin sonuna kadar Opel çatısı altında kalmış bir isimdi. Efsane Opel GT tasarımcısı idi. Ve yine ilk Opel Corsa modelinin tasarımı onun imzasını taşıyordu.

1927 yılında Frankfurt’ta doğan Erhard Schnell, 1952 yılında Opel’de tasarımcı olarak çalışmaya başlamıştı. Offenbach’ta endüstriyel tasarım eğitimi aldı. Tutkulu bir grafik tasarımcı olarak tanımlanıyor. 1961 yılında Detroit’teki GM Tech Center’da becerilerini geliştirdi.

Tarzını otomobiller dışında 1964’te Rüsselsheim’da kurulan Opel ofislerine de yansıttı. Corvette’nin babası GM tasarımcısı Clare MacKichan’ın önderliğinde, imajını parlatılacak bir spor otomobil projesi üzerinde çalıştı. İlk Opel GT, dinamik siluetiyle 1965 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda resmen dünya prömiyeri ile onaylandı.

Sadece üç yıl sonra, Opel GT olarak adlandırılan seri üretim versiyonu montaj hatlarından yollara inmeye başladı. BU otomobil bir nevi bebek Corvette olmuştu. 1968 ve 1973 yılları arasında 100.000’den fazla satıldı.

Erhard Schnell daha sonra ilk nesil Opel Corsa ve Manta, Opel Kadett D ve Opel Ascona’nın tasarımını üstlendi. 90’lı yıllarda DTM hayranlarının beğenisini kazanan ultra aerodinamik coupe Opel Calibra, üzerinde “Favorite car” uygulaması yaptı.

1992’de Opel’den ayrıldıktan sonra bile Erhard Schnell tamamen emekli olmayı reddetmişti. 2014 yılında, kalemini bırakıp bırakmayacağı sorulduğunda tasarımcı şunları söyledi: “Hiç de değil. İşimi sadece evime aktardım ve tasarımlarımı bahçemde ve evimde yapıyorum. Ayrıca sık sık suluboya kullanıyorum. Bundan da asla kurtulamam.”

Alman tasarımcı yeni Corsa’Ya giden yolu açan isimdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz