İlk ev sahipliğini TOFAŞ’ta yaptı

0

Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Egea/Tipo projesinde önemli bir etap daha geride kaldı.
Koç Holding ve TOFAŞ’ın yeni Başkanı Ömer Koç’un ev sahipliğinde Bursa’da TOFAŞ tesislerinde gerçekleşen törende Avrupa yollarına çıkacak Egea/Tipo HB banttan indirildi. Ömer Koç ve holding yöneticileri, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ağırladılar. Banttan inen ilk Egea/Tipo HB’in direksiyonuna Bakan Işık geçt ve Ömer Koç ile birlikte kullandı.

Bakan Fikri Işık, Fiat Egea HB Direksiyonunda


ÖMER KOÇ’UN İLK TÖRENİ

Törende konuşan Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, “Bugünün benim için ayrı bir önemi var. Tofaş’ta ilk kez sizlerle bir araya geliyor, buradan sizlere ilk defa hitap etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Tofaş, son yıllarda tarihi yatırımlar gerçekleştirerek en kuvvetli dönemini yaşıyor. Bugün üretimine başladığımız Egea Hathback ile bu başarının daha da ilerilere taşınacağına inanıyorum. 1 milyar dolarlık büyük bir yatırımla hayata geçirilen Egea ailesi kapsamında, 2023 yılına kadar 1.3 milyon adet üretim ve 10 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.

Ömer Koç, ilk ev sahipliğini TOFAŞ’ta Bakan Fikri Işık’a yaptı.


TİPO HB İLE 100 BİNİ GEÇECEK

Törende konuşan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu da Egea Model ailesi ile 2016 yılında 100 bin adetin üzerinde araç ihraç edilmesini planladıklarını söyledi.

Model ailesi içinde ihracat atılımını Hatchback ile gerçekleştireceklerine dikkat çeken Cengiz Eroldu “2016 yılında Egea Hatchback üretiminin yüzde 90’ını ihraç edeceğiz” dedi.

ARACIN SOLUNDAKİ İSİMLER

– Temel Atay (Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Üyesi)

– Oya Ünlü Kızıl (Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Koordinatörü)

– Kudret Önen (OSD Başkanı ve Tofaş Yönetim Kurulu Üyesi)

– İnan Kıraç (Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı)

– Ömer M. Koç (Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı)

ARACI SAĞINDAKİ İSİMLER

– Fikri Işık (T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı)

– Cengiz Eroldu (Tofaş CEO)

– Levent Çakıroğlu (Koç Holding CEO)

– Münir Karaloğlu (Bursa Valisi)

– Cenk Çimen (Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı)


OTOMOBİLİ HAFİFLETMEYE ÇALIŞIYOR,
350 PATENT SIRADA BEKLİYOR

Yeni Egea projesinin Tofaş’a katkılarına değinen Eroldu “1994 yılında kurulan Ar-Ge’miz bugün 600’ün üzerinde çalışanı ile Fiat Chrysler’in Avrupa’daki 2. büyük Ar-Ge merkezi konumundadır. Ar-Ge’ye bugüne kadar yaklaşık 40 milyon Euro yatırım yaptık. 10 yıldan bu yana da ciromuzun yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye aktarıyoruz. Patent başvuru sayımız 350’ye ulaşmış durumda. Emisyon değerleri, yakıt tüketimi ve maliyet değerlerinde azalmayı sağlayacak olan araç hafifletme araştırmaları çalışmalarımızın odak noktasını oluşturuyor” dedi.

Fiat Egea/Tipo HB Foto Galeri


BUGÜNÜN YÜZDE 70’İ GELECEKTE OLMAYACAK

Yeni Egea/Tipo Hatchback’in seri üretime girmesi törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise TOFAŞ’ın yeni Egea projesinin başarısına değindikten sonra otomotiv sektörünün geleceğine yönelik öngörülerde bulundu.

Bakan Işık, bugün otomotiv üretiminin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru kaydığını belirterek, gelişmiş ülkelerin Ar-Ge ve tasarım gibi daha yüksek katma değerli alanlara yoğunlaşacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“2020’de gelişmekte olan ekonomilerdeki araç satışlarının gelişmiş ülkelerdeki satışları ikiye katlaması bekleniyor. Ancak gelişmiş ekonomilerde de yeni nesil çevre dostu motor teknolojilerine sahip araçlara olan talep her geçen gün artıyor. Mesela şu anda Norveç’in yasama gündeminde, 2025’ten sonra benzinli ve dizel motorlu araçların satışını yasaklayan bir tasarı bulunuyor.
Türkiye’de kurulu hemen her dört Ar-Ge merkezinden birinin otomotiv sektöründe faaliyet gösteriyor olmasını bu açıdan çok önemsiyorum.
Gelecek yıllarda, araçtan araca etkileşim, akıllı ulaşım sistemleri ve otonom sürüş sistemleri gibi teknolojiler, güvenlik ve konforda belirleyici olacak.
Malzeme teknolojisinde, hafif araç konseptleri, akıllı nanotaşıyıcılar, malzemelerin çok katmanlı korunumuna imkan sağlayan alaşımlar öne çıkacak.
Elektrikli araçlarla ilgili batarya ve şarj teknolojileri, elektrik dağıtım ve güvenliğiyle ilgili teknolojiler, daha da önem kazanacak.
Otomotivde bugün kullanılan parçaların yüzde 70’i kullanılmayacak.”

100 binlik 2016 Fiat Egea/Tipo ihracatının assolisti banttan indi.


“YERLİ ARAÇ TEKNOLOJİ PLATFORMU OLACAK”

Bakan Işık, yerli otomobil projesiyle ilgili olaraksa şunları söyledi:
“Biz bu gerçeklerin farkında olduğumuz için özellikle TÜBİTAK desteklerinde bu teknolojilere yönelik çağrılara çıkıyoruz. Yerli otomobil projemizi de bu anlayışla yönetiyoruz. Evet, otomotiv sektöründe bir Türk markası oluşturmak istiyoruz.
Ancak, yerli otomobilimizi, tıpkı Ay’a Yolculuk projesinin ABD’de diğer birçok sanayi sektörünü, özellikle de bilişimi geliştirmiş olması gibi, yeni teknolojiler doğuracak yeni bir teknoloji geliştirme platformu olarak görüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here