İlk elektrikli BMW, 340 km menzile çıkabiliyor

Borusan Otomotiv’den BMW i3 Çıkarması!

Dolmabahçe'deki Borusan Oto showroomunda yeri önceden hazırlanan elektrikli BMW'lerin gelişi başlıyor. Gösteri amaçlı ilk elektrikli BMW i3, hafta başı itibariyle İstanbul Kanyon AVM önünde sergilenmeye başladı.

8 yıl 100 bin km garantili karbon fiber gövde elemanlarının kullanımıyla ağırlığı 1.200 kd'de tutulabilmiş (Ağır pillere rağmen) 170 beygirgücündeki motoruyla 0-100 km hızlanmasını 7.2 saniyede tamamlayan, arkadan itişli otomobil tek şarjla 160 km yol alabiliyor.  Eco PRO mod ile bu menzil 200 km'ye çıkıyor. Menzil artırıcı (REX) adlı ekstra birim satın alınırsa menzil 340 km'ye çıkıyor.

Peki burada REX donanımlı, 340 km mesafeli BMW i3 hangi sınıfta değerlendirilecek? 2 silindirhli 660 cc'lik benzinli motorun bulunduğu REX sistemi, aracı hibrit sınıfına sokuyor. BU da vergi avantajını yitirmesine neden oluyor. Bakanlığın REX donamılı İ3 için yapacağı yorum, bu sınıf için de yol gösterici olabilir.

REX, 34 beygirg üç üreten ve arka aksın üzerindeki elektrik moturuna bitişik şekilde yerleştirilen iki silindirli 650 cc hacimli benzinli motor ile çalışıyor. Bu motor lityum iyon bataryasının şarjını yüzde 20 sabit sevyiede tutma gibi işe yarıyor.

ÖN TANITIM İÇİN GELDİ

BMW’nin bir alt markası olarak doğan ve ‘Doğuştan Elektrikli’ sloganıyla tüm dünyada tanıtılan BMW i’nin ilk seri üretim modeli BMW i3, ön tanıtım etkinlikleri kapsamında Türkiye’de. 

Borusan Otomotiv, 2014 yılında ülkemizde satışa sunucağı i3'ün test sürüşleri için dünya çapında şimdiden 100 binden fazla kişi başvurdu.

170 HP güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruyla 0-100 km/s hızlamasını 7.2 sn’de tamamlayan BMW i3, iki farklı menzile olanak sağlayan teknolojik alt yapısıyla da ön plana çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz