İkinci el otomobilde 9 ayın kazananları

 

 

Kurların yüzde 18 civarında zıpladığı, bunun da fiyatlara yüzde 5-10 oranında yansıdığı son 4 ayda, ikinci el otomobilfiyatları bu artışı izlemekle yetindi.

Bayram öncesinde belli bir canlılık yaşayan 2. el otomobil satışlarının 9 aylık profiline baktığımızda ise Otokoç verilerine göre Fiat Linea en çok tercih edilen ikinci el otomobil olurken, onu yeni Ford Focus ve yeni Fiesta izledi.

9 ayda 12 bin adet ikinci el otomobil satan Otokoç, 2012 yılı toplamında bu sayının 14 bin adet olduğunu bildirdi.

2. el satışı da yapan Otokoç bayilerinin yıl sonunda bu alandaki satışlarının 20 bin adeti bulacağı belirtiliyor.

 

2. ELİN KRALI FIAT'IN BURSALISI

Otokoç verilerine göre 12 bin adetlik 2. el satışlarının 1.582 adeti Fiat'ın Bursa'da ürettiği Linea modelinden oluşuyor. Fiat'ın 2. elde sattığı 3.867 aracın yüzde 43'üne denk gelen bu rakam, Linea'yı kürsünün birinci basamağına taşıdı.

İkincilik ise toplamda 4651 adet 2. el satışıyla en çok satan marka olan Ford'un yeni Focus modelinde. 1468 adeti bulan Focus III satışlarını ise yine aynı markanın yeni nesil Fiesta'sı 885 adetle izliyor.

 

Grafiklerimizde en çok satan 10 marka ve 10 modeli görebilirsiniz.

 

OTOKOÇ GENEL MÜDÜRÜ 2. EL PAZARINI DEĞERLENDİRDİ 

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, kurdaki artış nedeniyle sıfır otomobil fiyatlarına yapılan zamların ikinci el araçlara olan ilgiyi arttırdığını söyledi. İkinci el araçların da artık özel showroomlarda satılmasının yaygınlaştığına dikkat çeken Özdemir, “Büyüme potansiyeli yüksek olan ikinci el pazarında bizler de pazar payımızı arttırıyoruz. Otokoç olarak müşterilerimize kurumsal güvence sunuyoruz. 2013 yılını da 20 bin adet ikinci el araç satışıyla kapatarak, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40’lk bir büyüme elde etmeyi ve en çok 2. El araç satışı yapan kurumsal marka olmayı hedefliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz