İkinci el otomobil yeniden yatırım aracı oldu

İkinci el otomobil almak için doğru zaman mı? Elinde ikinci el otomobil olanlar için satışa sunulacak en iyi dönem hangisi? İkinci el otomobil fiyatlarında değer artışı ne kadar oldu? Bu konuda uzman isimlerden biri olan Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız; kur, yeni otomobil ve ikinci el otomobil fiyatlarındaki değer kırılımını bir grafikle açıkladı. Buna göre; sıfır araçların bulunurluğunun azaldığı geçtiğimiz Kasım-Aralık aylarında ikinci el otomobil fiyatlarındaki artış hızlandı.

İkinci el araç satın almanın artık bir yatırım aracı olarak görüldüğünü belirten Emre Ayyıldız, bunun nedenlerini ise şöyle sıraladı;

  • Döviz kurunun yükselmesiyle birlikte sıfır araç fiyatlarında artış yaşandı; tüketicinin finansmana erişiminin zorlaşması ve stok sorunu sıfır araç pazarını daralttı.
  • Yıl içerisinde faizlerin yüzde 24’lerden yüzde 10’lara düşmesiyle birlikte finansmana erişim kolaylaştı. Ancak sıfır araçlarda dövize bağlı olarak fiyatların yüksek seyri, ikinci el otomobil talebini arttırdı.
  • 2019 Ocak – Aralık döneminde ikinci el fiyatları yüzde 30 arttı, bu değer 14 ay toplamında yüzde 36’yı geçti.
  • 6.3 milyonu binek olmak üzere 7,6 milyon ikinci el araç satılarak rekor kırıldı. Sıfır araç pazarı ise 500 binin altında kaldı.

Emre Akyıldız, ikinci elde fiyatların geçen yıldan kalan dengeleme nedeniyle Mart ayına kadar yükselişte kalabileceğini; sonrasında ise sıfır el araçların fiyatına bağlı olarak artış ya da düşüşler yaşanabileceğini kaydetti. Akyıldız, 2020 yılında ikinci elde toplam 8 milyonluk bir pazarla yeni bir rekor kırılacağını dile getirdi.

İkinci el online açık arttırma

Anadolu Grubu bünyesinde geliştirilen ikinciyeni.com markası 2014 yılında Türkiye’de ilk defa online açık arttırma yöntemiyle ikinci el araç satışı gerçekleştirmeye başladı. Ayyıldız, 5 milyar TL’nin üzerinde e-ticaret hacmi gerçekleştirdiklerini ve 415 bin üyeye ulaştıklarını, bu sayıyı 2020’de iki katına çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Platform üzerinde 20 bin TL’ye de, 1 milyon TL’ye de ikinci el araç satın alınabiliyor.

2019 yılında platformu bir pazar yeri olarak konsinye bireysel ve kurumsal satışlara açtıklarını anlatan Ayyıldız; “2019 yılında bir önceki yıla göre konsinye satışlarımızı iki kat arttırdık, 2020’de de en az iki kat arttırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu. Ayyıldız, sistem üzerinden araçların gerçek satış fiyatlarını da paylaşacaklarını söyledi.

Paylaşımlı araç kiralama hızlı büyüyecek

Araç kiralama sektörünün dijitalleşme ve Y kuşağıyla birlikte dönüşüme uğradığını belirten Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız; “Dijitalleşmeyle birlikte ihtiyaçlar da değişmeye, tüketici özgürlüğünü ilan etmeye başladı. Y kuşağı olarak tanımladığımız nesil, paylaşım ekonomisini geliştirdi ve bunun yansımalarını kiralama sektöründe de görüyoruz. Kullanıcıların artık diledikleri zaman, diledikleri süre kadar araç kiralayabildikleri paylaşımlı araçlar tüm dünyada oldukça trend. Sadece Moskova’da 30 bin araç paylaşımlı modelle çalışıyor ve şehir içi ulaşımında önemli bir ihtiyacı karşılıyor.” dedi. Bu rakam İstanbul’da şimdilik 2 bin adet düzeyinde.

Bu alanda 2018 yılının Eylül ayında MOOV by Garenta’yı geliştirdiklerini belirten Ayyıldız, “MOOV by Garenta ile Türkiye’de ilk defa serbest dolaşımlı araçlarla dakikalık araç kiralama hizmeti sunmaya başladık. Kullanıcılarımız hizmet bölgesi içerisinde diledikleri yerde kiralamayı başlatıp; yine hizmet bölgesi içerisinde diledikleri yerde kiralamayı sonlandırabiliyor. Hizmet vermeye başladığımız ilk günden bu yana yoğun bir ilgiyle karşılaşıyoruz. 700 araçla başladığımız yolculuğumuz, bugün yaklaşık 1.700 araçla devam ediyor. 1 yılda 1 milyon defadan fazla, günde ise ortalama 4.500 kiralamaya imza atıyoruz” şeklinde konuştu.

15 dakikası 9.5 TL

Paylaşımlı araçların ekonomik bir çözüm olmasını ve şehirlere sunduğu avantajları da sözlerine ekleyen Emre Ayyıldız, “MOOV by Garenta’da 15 dakikası 9,5TL’den başlayan fiyatlarla, üstelik 5 km’lik yakıt dahil olarak kiralama yapabiliyorsunuz. Paylaşımlı araçların bir diğer güzel tarafı da trafiğe sunduğu fayda. Bugün, 1 paylaşımlı aracın trafiğe katılmasıyla 10 araç trafikten çıkmış oluyor. Avrupa’da birçok yerel yönetim paylaşımlı araçlara özel otopark noktaları sunuyor, şehir içi ulaşımda alternatif olarak gösteriyor” ifadelerini kullandı. Uygulama kapsamında kısa süreli kiralanan araçlar İSPARK noktalarını ücretsiz olarak kullanıyor.

Garenta’nın günlük araç kiralama markası Garenta DAY franchise atağı ile 2019 yılında 27 bayiye ulaştı. Ayyıldız, 2020 sonunda 50 bayiye ulaşarak hem Türkiye genelinde daha fazla kişiye Garenta deneyimi yaşatmak hem de yatırımcılarına kârlı bir iş modeli sunduklarını belirtti.

• “Araç sahipliği giderek azalacak. Paylaşımlı araç trendi yükselmeye devam edecek. MOOV by Garenta ile Türkiye’de bu alanda lideriz.”
• “Dijitalleşme rüzgarı her sektörü olduğu gibi otomotivi de etkiliyor. ikinciyeni.com markamızla altı yıldır online açık arttırma yöntemiyle satış gerçekleştiriyoruz.”
• “İkinci el araçların hem fiyatları hem de satışları artmaya devam ediyor. 2019 Ocak – Aralık döneminde fiyatlar yüzde 30 arttı, 7,6 milyon adet satışla rekor kırıldı.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz