İkinci el oto bayi nasıl olunur? 100 bayi aranıyor

Filo kiralama sektörünün Türkiye’deki ilk isimlerinden biri olan Mürşit Unat, büyüyen ikinci el otomobil pazarına yönelik 2plan şirketini hayata geçirdi. Türkiye’de 100 civarında bayi ile anlaşma yapacak 2plan; orta vadede yıllık 50 bin adetlik satış hacmine ulaşmayı hedefliyor. İkinci el otomobil müşterisi için finansal çözümler de dahil kurumsal bir marka olarak hizmet verecek 2plan; her marka, model ve yaşta ikinci el araç alım-satıma aracılık edecek.

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür; ikinci el araç pazarında binlerce küçük galerinin bulunduğunu belirterek; “Türkiye’de ikinci el araç pazarında yılda -bazıları mükerrer satış olmak üzere- yaklaşık 7.5 milyon adet araç el değiştiriyor. Biz 2plan olarak bu pazarda büyük oyuncu olma hedefiyle yola çıktık. İkinci el pazarında 20-25 yıllık deneyime sahip yöneticilerden oluşan bir ekibiz ve burada farklı farklı sorunlar yaşandığını biliyoruz. Kurmuş olduğumuz 2plan iş modeli ile değer zincirindeki tüm süreçlerin işleyişini kolaylaştıracağız. İkinci eldeki araç tedariğinden son kullanıcıya giden yolda 2plan olarak birçok farklı hizmet kalemini tek çatı altında topladık. 2plan’ın farkı tecrübeli organizasyon yapısı, güçlü araç tedarik imkanı, yaygın bayi ağı ile oluşturacağı değer zinciri ve piyasada benzeri olmayan finansman modelleri olacak” dedi.

Türkiye’de otomobil sahiplik oranının hala çok düşük olduğunu; milli gelire göre sıfır otomobil fiyatlarının da yüksek seyrettiğini belirten Ülgür; bu durumun ikinci el pazarını cazip kıldığını söyledi.

Orhan Ülgür, Doğuş Otomotiv ve Tofaş’ta uzun yıllar yöneticilik yaptı.

Türkiye’de 40 binin üzerinde ikinci el konusunda iş yapan işletme bulunduğunu aktaran Ülgür, bunlar içerisinden binde 2’si ile bayilik için temasta olacaklarını belirterek şunları dile getirdi; “Bugün itibarıyla 8 bayimizle el sıkıştık ve halen 12’si deneme sürecinde. Sözleşme imzaladığımız bayi sayımızı yılsonuna kadar 15’e çıkartacağız. 2024 yılında, Türkiye’nin dört bir yanında 100’ün üzerinde bayi adedine ulaşmış olacağız. İkinci el araç pazarında çok fazla sayıda işletme var ve bayi seçimlerinde ince eleyip sık dokuyoruz. Bayilerimizle sözleşmemizi, işletmenin performansına göre deneme sürecinin sonunda imzalıyoruz. Öncelikli arzumuz, otomotiv işine ruhuyla bağlı, işinin başında olan kişilerin yönettiği işletmeler. Yılsonuna kadar Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Denizli, Konya, Kayseri, Gaziantep, Samsun, Trabzon, Kocaeli, Balıkesir, Eskişehir ve İstanbul gibi öncelikli illerdeki bayi yapılanmamızı tamamlayacağız.”

Nasıl 2. el bayi olunur, sistem nasıl çalışacak?

“Bayilerimize bilindik şartları koşmuyoruz. Ancak kazan kazan temeline oturttuğumuz sistem sayesinde araç tedarik etme noktasında büyük kolaylıklar getirdiğimiz için bizden araç almayı tercih edecekler. Tüm süreçlerin operasyon güvencesi bizde olduğu için finans kuruluşundan son kullanıcıya kadar güven noktası da biz olacağız. Yapılanmamız doğrultusundaysa 5 yıl içerisinde yıllık 50 bin adetlik satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

2plan, koronavirüs salgını sonrasında otomotivde ilk basın toplantısı yapan şirket oldu

“2plan iş modeli sayesinde araç tedarik süreçleri 2plan yönetim ekibi tarafından yürütülecek ve böylece 2plan bayileri de satmak istedikleri araçlara hızlı ve kolay bir şekilde erişecekler. Türkiye’nin neresinde olursa olsunlar, araç tedarik edebilmek için bugün olduğu gibi, il il gezip zaman ve para kaybetmeyecekler. Arz konusunda sıkıntı olmadığı için bayilerimiz; tedarik havuzunda yer alan herhangi bir araç için talep açabilecek ve biz de 2plan olarak hiçbir ücret talep etmeden onlara ulaştıracağız. 2plan bayileri de bu araçları hızlıca satışa dönüştürerek satış hacimlerini artıracaklar.”

“2plan ekibi, kurumsal satıcıların elindeki araçları 2plan bayileri aracılığıyla bireysel kullanıcılara hızlı ve kolay ulaştırılmasını sağlayacak. Son kullanıcıya giden yolda söz sahibi olacak olan 2plan, sunacağı hizmet standartlarına ek; satıcı ve alıcı tarafında hazır finansman paketlerinin yanı sıra garanti, sigorta ve güvenilir ekspertiz hizmetlerini de yönetecek.”

*Otoplan şirketi ve Sait Halim Paşa Yalısı işletmesi ile ticari faaliyetlerini sürdüren Mürşit Unat, 1997 yılında filo kiralama şirketi DOCAR’ı kurdu. DOCAR yüzde 75 hisseleri Katarlı yatırımcılara satıldıktan sonra adı FleetCorp olmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz