İkinci el fiyatları mayısta da yükseliş trendini korudu

Mayıs ayı da bitmek üzere. 15 büyükşehir belki de son hafta sonu yasağını yaşıyor. İkinci el araç alım satımlarında büyük oranda işlemler mayıs ayı açısından tamamlandı. Mayıs ayında ikinci el fiyatları artış gösterdi. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, otomobil ve hafif ticari araçların gerçek fiyatları üzerinden yaptıkları sonuçları açıkladı. Buna göre ikinci el fiyatları mayıs ayında yüzde 8’in üzerinde artış göstererek, yükseliş çizgisini korudu.

Türkiye’de ikinci el araçların gerçek satış fiyatlarını açıklayan şirket, mayıs ayı fiyat ortalamasının nasıl bir seyir izlediğini de duyurdu.

Emre Ayyıldız: İkinci el fiyatları mayıs ayında yüzde 8’in üzerinde artış göstererek, yükseliş çizgisini korudu.

ikinciyeni.com’un hazırladığı çalışmaya göre Covid-19 salgınının etkisiyle martta düşme eğiliminde olan ikinci el otomobil ve hafif ticari araç fiyatları; nisan sonrasında mayıs ayında da bu trendini korudu. İkinci el otomobil fiyatları mayıs ayında yüzde 8.36 artış gösterdi.

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız; “2019’da yüzde 30 büyüyen ikinci el araç sektörü, Covid-19 salgınından özellikle mart ayından itibaren yüksek düzeyde etkilendi. Mart ayının 15’inden Nisan ayı ortasına kadar hem talepte hem de ikinci el fiyatlarında çok sert bir düşüş gördük.

Covid-19 kaynaklı bu sert talep azalması fiyatları yüzde 10’a yakın düşürdü. Nisan ayı sonuna doğru fiyatlar toparlamaya başladı. Ancak hem talep artışı hem de fiyatlardaki yukarı yönlü sert hareketi mayıs ayında görmeye başladık; fiyatlar yüzde 8,36 artarak Covid-19 öncesi dönemi yakaladı” dedi.

Toplu taşımadan kaçış, ikinci el ve sıfır araç talebini destekliyor.

Bu artışın temel nedeni salgın dolayısıyla kişilerin kendilerini daha izole ettiği ulaşım alternatiflerinin tercih edilmesinden kaynaklanıyor.

Ayyıldız, “Sıfır veya ikinci el fark etmeksizin herkesin kendi aracını kullanmayı tercih etme eğilimi oldukça yüksek. Nisan ayına göre mayıs ayında daha güçlü seyreden ikinci el araç alım talebi; sıfır araç fiyatlarında kurlardan kaynaklı yaşanan fiyat artışı ile birleşti. Böylece mayıs ayında fiyat artışlarının yaşanmasını sağladı. Talepteki toparlanmanın haziranda da devam etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İkinci el fiyatları artmaya devam edebilir

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de mart ayında 624 bin 268 adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satılırken, bu sayı nisan ayında 290 bin 268 adet olarak gerçekleşti.

Nisan ayındaki satış adedi geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ikinci el otomobil ve hafif ticari araç pazarında yüzde 50’ye yakın bir daralma yaşandı.

Ocak – mayıs ayları arasında 7 binden fazla otomobilin platform üzerinden satıldığı ikinciyeni.com’da; satın alınan otomobiller lojistik hizmeti sayesinde istenilen adrese de teslim edilebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz