İhracatın şampiyonu yine otomotiv oldu

2016 yılı Türkiye ekonomisinin rakamları belli oluyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ankara’da yaptığı toplantı ile 2016 ihracat rakamlarını açıkladı.

Buna göre Türkiye’nin en büyük ihracatçı sektörü yine otomotiv oldu.

Türkiye’nin aralık ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 artarak 12 milyar

Limanlar, Avrupa’ya giden otomobillerle doldu, taştı.

817 milyon dolara ulaştı.

2016 yılı toplam ihracatı ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 0,8 gerileyerek 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Şampiyonluğu bırakmadı

Aralık ayında kilogram bazında yüzde 4,7 artış gösteren ihracatın lokomotif ilk üç sektörü otomotiv, hazır giyim-konfeksiyon ve kimyevi maddeler oldu.

Türkiye otomotiv ihracatı 2016’yı da zirvede tamamladı.

 

Otomotiv lider sektör, AB en fazla ihracat yapılan bölge

TİM verilerine göre sektör bazında aralık ayında en fazla ihracatı 2 milyar 348 milyon dolarla OTOMOTİV sektörü gerçekleştirdi. Bu sektörü 1 milyar 339 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 282 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti.
Ülke gruplarına göre ihracatta aralık ayında ilk sırada yüzde 45,5 pay ve 5 milyar 619 milyon dolar ile Avrupa Birliği, ikinci sırada yüzde 21,1 pay ve 2 milyar 599 milyon dolar ile Orta Doğu ülkeleri yer aldı. Bunları yüzde 8,5 pay ile Afrika ve yüzde 6,6 pay ile Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri izledi.

Türkiye’nin en çok ürün sattığı ilk 5 ülke:

Almanya, ABD ve Irak’a ihracat arttı, Rusya’da en düşük kayıp oldu

Aralık ayında en fazla ihracat yapılan ilk beş ülke; Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu. Almanya’ya ihracat yüzde 3,7, Irak’a yüzde 59, İtalya’ya yüzde 12, ABD’ye yüzde 8,7 artarken, İngiltere’ye yüzde 2,8 geriledi. Aralık ayında Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracat yüzde 77, Irak’a yüzde 59, Bulgaristan’a yüzde 44 artış gösterdi. Bunların yanında Rusya’ya ihracatta yüzde 13 ile bu yılın en düşük kaybı yaşandı.

Türk otomotiv endüstrisinin son 10 yıla ilişkin ihracat rakamları ise şöyle:

Son 10 yılın ihracat rakamları

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here