İhracatı otomobil taşıdı

 

Euro Bölgesi ve dünyadaki ekonomik krizin etkilerinin sürmesine rağmen, Türkiye'nin ihracatı yüzleri güldürdü.

İhracat Temmuz'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.3 artışla 12.63 milyar dolar oldu. 2013'te en yüksek ihracat artış oranı yakalandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı verilere göre, ilk 7 ayda ihracat yüzde 3.3 artışla 87.86 milyar dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat da yüzde 7.5 büyüyerek, 153 milyar 193 milyon dolara yükseldi.

Temmuz'da ihracatın patlamasında, otomotiv sektörü etkili oldu.

Lokomotif sektörün ihracatı yüzde 35.4 oranında artış göstererek, 1.96 milyar dolar oldu. Temmuz ayında en fazla ihracatı böylece yine otomotiv sanayi gerçekleştirdi. Lokomotif sektör böylece son 2 yılın en iyi performansını gösterdi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv sanayinin aylık ihracat tutarı açısından Eylül 2008'deki 2.15 milyar dolarlık dış satıştan sonra en yüksek rakama ulaştığını kaydetti.

Sabuncu, "Geçen yılın Temmuz ayında ihracatta bir daralma olmuştu. Bu yılın Temmuz ayında elde ettiğimiz başarı ile bu daralmanın etkisini de kırdık" dedi. Otomotiv sanayinin Temmuz ayındaki ihracat artışına en büyük katkıyı  yüzde 58 artışla binek otomobiller yaptı. Yan sanayi ihracatındaki artış da yüzde 27 olarak gerçekleşti. Pazar açısından en büyük artış yüzde 85 ile eski Doğu Bloku ülkelerinde yaşanırken, en önemli pazar konumunda bulunan AB ülkelerine yönelik ihracat Temmuz ayında yüzde 40 büyüme gösterdi. İngiltere'ye yönelik ihracat yüzde 128 yükselişle 216.5 milyon dolar, Rusya Federasyonu'na da yüzde 81 büyümeyle 131.66 milyon dolar olarak gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz