Mercedes Benz Türk’ten krize önlem paketi: İç yazışmanın tam metni

Türkiye ekonomisinin ve otomotiv sektörünün içinde bulunduğu durum karşısında ilk önlem paketlerinden birini Mercedes Benz Türk’ün aldığı ortaya çıktı.

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olup, milyarlarca dolarlık ihracat yapan şirketin direktörler kurulu imzasıyla iç yazışma olarak bir tedbirler paketi yayınlandı. Otoajanda’ya ulaşan ve içinden geçilen mevcut sürece gönderme yapılan önlem yazısında, müşterilerinin satın alma güçlerinin düştüğüne ve yatırım fizibilitelerinin kötüye gittiğine dikkat çekiliyor.

Önlem gerektiren gelişmelerin bir yıldan daha fazla devam etmesinin beklendiğinin değinildiği son İcra Kurulu kararınd; alınan iyileşme önlemleri hızının, kötüleşme hızına ayak uyduramadığı ve bu nedenle yeni maliyet kısıcı önlemlere başvurulacağı belirtiliyor.

Alman dev, Mercedes markasıyla Hadımköy’de otobüs, Aksaray’da kamyon üretiyor.

Şirket tarafından çalışanlara iletilen iç yazışmada şu görüşler yer alıyor:

Değerli Çalışma Arkadaşlarımız,

Şirketimizi ve içerisinde bulunduğumuz endüstriyi önemli ölçüde etkileyen gelişmeler hakkında özellikle son iki yılda düzenli olarak iletişimde bulunduk. Mevzuat ve uygulama değişiklikleri ile ekonomik ve politik gelişmelerin pazar hacmi ve satış adetlerimizde olumsuz gelişmelere neden olduğu bir dönemi yaşamaya devam ediyoruz. Ticari araçlar dahil olmak üzere, tüm ürün gruplarında “premium” ürünlerle rekabet ederken, müşterilerimizin satın alma gücünün önemli ölçüde azaldığını ve yatırım fizibilitelerinin her geçen gün daha kötüye gittiğini gözlemliyoruz. Bu gidişatın, en azından yakın gelecekte de devam etmesini bekliyoruz.

Bu değişimlerin şirketimiz üzerindeki etkilerini tüm süreç boyunca yakından takip ettik ve olumsuz mali baskıyı bertaraf etme yeteneğimizi sürekli olarak sorguladık. Elde ettiğimiz birçok başarıya rağmen, iyileşme hızı, pazardaki daralmanın hızına ayak uyduramamaktadır. Bu nedenle, ivedi şekilde maliyet ve harcamalarımızı azaltacak önlemlere ihtiyaç duyuyoruz.

Önlem için tüm çalışanlar göreve çağrıldı

Her ne kadar farklı yöntemler uygulanabilecek olsa da, bu durumu titizlikle ve koşullar izin verdiği ölçüde esneklikle ele alıyoruz. Bütçe ve personel sayısında kısıtlama gibi sınırlı ölçüde önlemler alırken, hepinizin sorumluluk alanınızı sorgulayarak, maliyetleri düşürüp verimliliği artırmanın en iyi yollarını belirlemenizi bekliyoruz. Bugün itibariyle açıkça ihtiyaç duyulan önlemleri almaz isek, gelecekte çok daha ciddi bir durumla karşı karşıya kalacağız.

Bu sürecin yalnızca bu yıl ile sınırlı olmadığını, uzun vadede de bu bakış açısı ile ilerlemek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bu nedenle de icra kurulu olarak, harcamalarımızın gelişimini düzenli şekilde gözden geçirecek ve süreci yakından takip edeceğiz.

Stratejik yatırımlar sürecek

Maliyetleri azaltmak kritik öneme sahip olsa da, özellikle yurtiçi pazarların durgun olduğu yıllarda, finansal neticelerimize olumlu katkı sağlayacak, mal ve hizmetlerimizin ihracatına yönelik stratejik alanlarda yatırım yapmaya da devam edeceğiz.

Her birinizin katkıları ile, kaynaklarımızı yönetme konusunda önemli bir değişim ve verimlilik yaratacağımıza, tüm bu zorlukları aşarak hep birlikte hedeflerimize ulaşacağımıza inancımız tamdır.

Saygılarımızla,

Süer Sülün    Stefan Baasner     Bülent Acicbe       Tufan Akdeniz
Andreas Bachhofer     Şükrü Bekdikhan       Gerhard Gross

 

Mercedes Benz Türk kimdir?

Otomarsan adıyla Türkiye’de kuruluşu 1967 yılına giden ve geçen yıl 50. yaş gününü geride bırakan şirket, ISO 500 listesinde Türkiye’nin 12. büyük sanayi kuruluşu sıralamasında yer alıyor.

Mercedes Benz Türk AŞ ismini 1990 yılında aldı.

Geçtiğimiz yıl 6.5 milyar TL üretimden satış rakamına sahip olan Mercedes Benz Türk, 2016 yılında Türkiye’nin en büyük 15. sanayi şirketi durumundaydı. 2017 yılında net satışları 11.8 milyar TL oldu ki bu rakamla Türkiye’nin 8. büyüğü durumunda.

Şirket hisselerinin yüzde 84.99’u Daimler AG’ye ait yabancı hisse. Yüzde 7.96’sı kamu hissesi ve yüzde 7,05’i de Koluman ailesinin portföyünde.

Direktörler Kurulu tarafından yönetiliyor ve ilk kez bir Türk isim Direktörler Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Önceki Başkan Britta Zeger idi ve Türkiye’den Mercedes Otomobillerin Dünya Satış ve Pazarlama Direktörlüğüne terfi etmişti. Zeger, 15 Temmuz Dare kalkışması gecesi Atatürk Havanın Limanında mahsur kalan isimlerden biriydi.

Türkiye’de en fazla premium otomobil satan marka durumunda. Bu yılın ilk 7 ayında 10.598 adet Mercedes otomobil satıldı. Bunların 4.665 adeti C Serisi oldu. Mercedes4in en çok satan modeli C Serisi Türkiye’Ye Güney Afrika’dan ithal ediliyordu. Hükümet’in cari açığı azaltma önlemleri kapsamında getirdiği Güney Afrika’dan ithalata ek vergi nedeniyle şirket araç basına 2500 eri kaybetmeye başladı. Daha sonra tedariğini Almanya Bremen fabrikasına kaydırdı.

TÜrkiye’nin en büyük kamyon ve otobüs üretici ve satıcısı. Aynı zamanda ihracatçısı. Türkiye’den 70 ülkeye ihracat yapıyor. 2017 yılında ihracatını yüzde 38 artırdı.

GEçen sene Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 13.339 kamyon üreten şirket, aynı yıl 6 bin 469 adetlik kamyon ihracatı ile tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Aksaray fabrikasını açarak, kamyon üretimine başladığı 1986’dan bu yana toplamda 246 bin 147 adet kamyon üreten Mercedes-Benz Türk, bugüne kadar toplam 43 bin 738 adet kamyon ihraç etti.

Otobüste de büyük oynayan Alman dev, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 3.795 adet otobüs üretti. 2017’de 3 bin 396 adetlik otobüs ihracatına imza attı.

Türkiye’de her üç kamyondan ikisini ve her iki otobüsten birini Mercedes-Benz Türk üretiyor.

Bugüne kadar Türkiye’deki yatırımları 1,138 milyar euroyu bulan şirket, kamyon Ar-ge merkezi olarak da Türkiye’yi belirlemişti. Mercedes’in dünya çapındaki tüm kamyonlarının son onay merkezi Türkiye olmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz