Hyundai’nin yerli ortağı Kibar’dan yeni yatırım

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kibar Holding ile Koreli Sanayi devi Hyundai'nin Posco şirketiyle ortak fabrukasının açılışını gerçekleştirdi.

Hyundai bünyesindeki dünya çelik devi, gemi sanayiinden otomotive kadar pek çok diğer endüstri dallarına kadar yüksek dayanıklı değişik özelliklerde yassı ürünler tedarik ediyor.

Dünyanın 4. büyük çelik üreticisi de olan Koreli Posco, Türkiye'de Kibar Holding ve Daewoo ortaklığıyla Kocaeli yatırımını tamamlayarak hizmete açtı. Açılışı Bakan Ergün gerçekleştirdi.

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Posco Assan TST Yönetim Kurulu'nun da Başkanı oldu. Kibar, Türkiye'de yılda 200 bin ton üretim kapasitesili bir yatırımı tamamladıklarını dile getirerek, dün yapılan açılışta şu bilgileri verdi:

"Kapasitemizi bir sonraki adımda 400 bin tona çıkaracağız. Sonrasında ise bu rakam 1 milyon tona ulaşacak."

Hyundai Assan'ın bundan sonra otomobilde kullandığı yassı çelik mamulleri kendi şirketi Posco Assan'dan tedarik etmesi böylece kesinleşti. Bu yatırım, Hyundai'nin yeni i10 yatırımıyla Türkiye'de gerçekleşen en önemli yan sanayi yatırımlarından biri oldu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz