Hyundai’nin milyarlık yeni yatırım planı

0

1.0 lt, 1.2 lt benzinli i10, 1.2 lt, 1.4 lt benzinli ve 1.4 lt dizel motor seçeneklerine sahip i20 modellerini ülkemizdeki Hyundai Assan İzmit fabrikasında üreten Koreli otomotiv şirketi Hyundai, dev bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

İzmit fabrikasında kapasiteden faydalanma oranını bir önceki yıla göre yüzde 115 artıran Hyundai’nin yatırım atağından hem anavatanı hem de deniz aşırı ülkelerde yer alan fabrikaları faydalanacak.

[yuzo_related]

Hem Hyundai hem de çatısı altındaki Kia için toplamda 4.2 milyar dolarlık yatırım yapacak olan şirket, bu yatırımının 3.22 milyar dolarını ülkesinde, 983.9 milyon dolarını ise deniz aşırı ülkelerde bulunan fabrikalarında gerçekleştirecek.

Anavatanında yaptığı yatırımı geçen yıla göre yüzde 20 oranında artıran şirketin yatırımının 2.93 milyar doları Hyundai Motor’a, 1.35 milyar doları ise Kia Motor’a yapılacak.

Yatırımı gazladı

Hyundai, Avrupa pazarları için ana üs olarak belirlediği Çek Cumhuriyeti’ndeki fabrikasına geçen yıl 55 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Koreli otomotiv şirketi bu yıl Çek Cumhuriyeti’ndeki yatırımını yüzde 158 oranında artırdı ve 142 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu.

Bu plana göre Hyundai, 2017 yılında Türkiye’de yatırım kararı almadı. Oysa Hyundai Assan Başkanı 2016 yılının son günlerinde Türkiye’de B SUV üretecekleri açıklamasını yapmıştı.

Koreli dev, yeni B SUV / Crossover modelinin adını da dün açıklamıştı. Kolay söylenebilir bir isim olmasıyla dikkat çeken yeni otomobil, Türkiye’de üretilecek ve en az 2019 yılını beklemek gerekecek.

http://otoajanda.com/hyundainin-kucuk-suvunun-adi-belli-oldu/

 

‘’Türkiye’de Yılın Otomobili’nde geri sayım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here