Hyundai’nin Türkiye’de üretilecek yeni dünya modeli, haziranda futbolla tanıtılacak

 

 

Yeni yerli Hyundai haziranda futbolla görücüye çıkacak

Ali Kahya’da üretilip dünya pazarlarına ihraç edilecek yeni Hyundai i10’un örtüsü 21 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında Türkiye'de düzenlenecek FIFA U20 Dünya Kupası'nda kalkacak.

Yaklaşık 1.1 milyar liralık yatırımla İzmit'teki fabrikanın kapasitesini 100 binden 200 binin üzerine çıkarmaya ve yeni i10 modelini üretmeye hazırlanan Hyundai Assan çalışmaları hızlandırdı. Güney Koreli markanın küçük oto üssü haline gelen Hyundai Assan, yeni i10 modelinin deneme üretimlerine başladı. A sınıfında yer alan aracın seri üretimi de Avrupa'dan gelen yoğun ilgi nedeniyle 3 ay öncesine yani eylüle çekildi. Yeni i10'u ilk olarak 14 Eylül'de kapılarını açacak Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilemeyi planlayan Hyundai, tüm bu olumlu gelişmeler ışığında özel bir sürpriz hazırladı. Araç Frankfurt’tan önce ülkemizde görücüye çıkaracak. 

 

100 distribütör gelecek

Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, İzmit fabrikasında üretilmeye başlanacak yeni i10'un üzerindeki örtüyü ilk kez 21 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasındaki  FIFA U20 Dünya Kupası'nda kaldıracaklarını açıkladı. Hyundai'nin FIFA'nın Dünya Kupası organizasyonlarının ana sponsoru olduğunu hatırlatan Karaarslan, "20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın da ana destekçilerinden biriyiz. Ülkemizde gerçekleştirilecek bu turnuvaya FIFA büyük önem veriyor. Hyundai Assan olarak biz de böylesine önemli bir organizasyon olan U20 Dünya Kupası'nda yeni ürünümüzü ilk kez göstermek istedik. 28 ülkeden 100 distribütörümüz fabrikayı ziyaret edip, aracı görecek" dedi.

 

 

Ümit Karaarslan yeni Santa Fe’nin bu yıl geleceğini belirterek toplam satışlarını 50 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. 

 

Sedan da yolda 

Karaarslan, yeni i10'la ilgili şu bilgileri verdi: 

"215 bin adetlik üretim kapasitemizin yaklaşık 125 bin i20, 90 bin adedi ise yeni i10 üretiminden oluşacak. i10’nun 3 ve 5 kapılı versiyonları olacak. Araçta ilk etapta 3 silindirli 1 litre, 4 silindirli 1.2 litre benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak. Önümüzdeki dönemde farklı motorlar da planlanıyor. "

Alikahya’da  i20 ve yeni i10'un yanı sıra yeni bir sedan model üretiminin de hedeflendiğini anlatan  Karaarslan çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Sedan otomobil A ve B segmenti arasında yer alacak yani i20 ve i10'un ortasında kalacak. Başta ülkemiz olam üzere yakın coğrafya Rusya tam bir sedan cenneti. Bunu fırsata çevirmek istiyoruz. 2013 sonu gibi aracını ememememme. Sedan otomobilden yılda 50 bin tane üretmeyi planlıyoruz" dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz