Hyundai’deki Kibar ailesinin hisseleri ne olacak?

 

Ailem ayrılmamı istiyor ama Hyundai'deki hisselerimi

45 milyon dolara  geri alacağım

Hyundai Assan, yan sanayi dahil toplam 607 milyon dolarlık (1.1 milyar liralık) yatırımla İzmit fabrikasının yıllık üretim kapasitesini 100 bin adetten 200 bin adede çıkarmaya hazırlanıyor. Yatırım için harıl harıl çalışıyorlar…

Şirket, dev yatırım hamlesiyle İzmit tesisindeki bantlardan çıkan mevcut i20'nin yenisini ve A sınıfında yer alan i10 modelini üretecek. 382 milyon dolarlık ürün ve fabrika yatırımını 18 ay içinde tamamlamayı planlayan şirket, 2013 yılı sonunda üretime başlayacak. 2014 yılı başından itibaren İzmit fabrikasında 120 bin i20 ve 80 bin i10 bantlardan çıkacak. Hyundai Assan ve yan sanayi şirketleri, iki yeni model için toplam 2 bin 400 kişiyi işe alacak. Yerli üretici, i10 ve i20 modellerinin yüzde 90'ından fazlasını dünya pazarlarına ihraç edecek. Hyundai Assan, yeni yatırımla ihracatını neredeyse üçe katlayacak. Şirketin 729.1 milyon dolar seviyesindeki ihracatı, 2 milyar doların üzerine çıkacak.

Hisseler ne olacak?

Peki Hyundai'nin bu yatırım hamlesinden sonra Türk şirketlerle ortaklık yapan Asyalı otomotivcilerin izlediği benzer senaryo görülecek mi? Kibar Holding'in Hyundai Assan'daki payı daha da azalacak mı?

Çünkü Hyundai Assan’da 2 yıl önce Koreliler’le Kibar Holding arasında sessiz sedasız hisse değişimi gerçekleşti. Kibar Holding’in şirketteki payı yüzde 30’dan yüzde 15’e geriledi.  Hyundai Motors’un payı yüzde 85’e yükseldi. Hisse değişiminin perde arkasında Eylül 2009’da i20 modelinin Türkiye’de üretilmesi kararının alınması yatıyor. Hyundai, Avrupa pazarlarına ihraç etmek amacıyla i20’yi Hindistan’ın yanı sıra 75 milyon dolar yatırımla İzmit’te üretilmesine karar vermişti. Buna göre, B segmentinde yer alan i20 Mayıs 2010 tarihinden itibaren Hyundai Assan fabrikasında üretilmeye başlandı. Ancak bu yatırım döneminde Kibar Holding, sermaye artırımına katılmadı ve ortağından belirli bir süre istedi. Yüzde 15'lik hisse de geçici olarak Koreliler'e geçti. Şimdi bu süre yılın son çeyreğinde doluyor.

Sorularımızı yanıtlayan Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı ve Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar, Eylül-Ekim ayı gibi sürenin dolduğunu belirterek,  "Ailem ortaklıktan ayrılmamı istiyor 'karlı değil' diye. Ancak şu an için alınmış böyle bir kararım yok. 45 milyon dolarla sermaye artırımına katılacağım" açıklamasını yaptı. Bugüne kadar Hyundai Assan'a önemli miktarda yatırım yaptıklarını, gelişmesine katkı sağladıklarını hatırlatan Kibar, 2009'da olduğu gibi sermaye artırımı için Güney Koreli ortaklarından 2 yıl ek süre isteyeceğini de belirtti ve ekledi: "Hyundai merkeze gerekçe olarak 'Henüz kar elde edemedik' diyeceğim."

Ali Kibar, "Hyundai Assan'daki ortaklığımdan çıksam da çıkmasamda 45 milyon doları ödeyip yüzde 15 hissemi geri alacağım. Çünkü Hyundai'deki ortaklığımdan ayrılırsam bu hisseleri daha yüksek fiyata devredebilirim" diye ekledi.

 

Gümrük Vergisi muafiyeti 1 seferlik bizi tatmin etmedi

Ali Kibar, açıklanan teşvik paketinde yer alan 'ithalata vergi muafiyeti' kararının kendilerini tam anlamıyla memnun etmediklerini söyledi. Gözden kaçan çok önemli bir noktanın olduğunun altını çizen Kibar, hükümetin sağladığı 'en az 100 bin adet/yıl kapasiteli oto yatırımlarında ya da mevcut kapasitesini en az 100 bin adet/yıl artıran yatırımlarda, yatırımcılara kapasitelerinin yüzde 15'i kadar A, B ve C segmentlerinden Gümrük Vergisi'nden muaf araç ithal etme hakkı'nın 1 defaya mahsus olduğunu söyledi. Kibar, "İstediğimiz gibi olmadı. Örneğin biz kapasitemizi 100 bin adet artırıyoruz, bu Gümrük Vergisiz 15 bin araç anlamına geliyor. Ancak teşvik her yıl için geçerli değil. 15 bin aracı 1 yılda ithal ederseniz   1 yıl, 3 yılda ithal ederseniz 3 yıl sonra vergi muafiyet hakkınız sona eriyor. 1996'dan bu yana AB ülkelerinden ithalat yapanlar Gümrük Vergisi ödemiyor. Biz ise yıllardır araç başına 1.500 dolar ödüyoruz" dedi. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden gelen araçlarda Gümrük Vergisi uygulanmadığı için sunulan yeni teşvik, Hyundai, Toyota ve Honda'ya yarıyor. 

 

Asyalılar yatırımları büyütünce çoğunluk hissesini ele geçiriyor

1990’da Kibar Holding’in Hyundai distribütörlüğünü üstlenmesiyle başlayan, Temmuz 1997’de yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan İzmit fabrikasıyla devam eden macerada ilk olarak hisse değişimi 2007’de yaşanmıştı. O dönem Matrix üretimini Türkiye’ye veren Hyundai, şirketteki payını yüzde 70’e çıkararak, çoğunluğu ele geçirmişti.

Toyota, Honda gibi Uzakdoğulu otomotiv üreticilerinin Türkiye’deki yatırımlarında aynı senaryolar izlendi. Türkiye’ye Sabancı Holding’le giren Toyota, şirketin tek sahibi oldu. Anadolu Grubu’yla ortak olan Honda da hisselerin tamamını ele geçirdi.

 

Yatırımın % 20'sini Ağustos'ta bitirecek, teşviği kapacak

'Yeni Teşvik Sistemi'nden ilk yararlanacak şirket Hyundai Assan oluyor. 1.1 milyar TL'lik yatırımla İzmit fabrikasının kapasitesini 2013 yılı sonunda 100 binden 200 bin adede çıkartma kararı alan Hyundai, yatırımın yüzde 20'sini Ağustos ayına kadar yaparak, yeni teşvik sisteminden yararlanacak. Yaklaşık 200 milyon TL yatırımla birlikte Hyundai Assan, Ağustos ayından itibaren ihraç edeceği araçların yüzde 10'luk Gümrük Vergisi'nden muaf olacak. 

 

Üreteceğimiz i10'un ismi değişebilir

Ümit Karaarslan, 2013 sonunda yeni modelin üretimine başlanacağı belirterek, "Bu model A sınıfından i10'un yerine geçecek bir model olacak. İsmi henüz belli değil. Ya i10 devam eder ya da yerine başka bir isim verilir" diye konuştu.

 

Futbola 500 milyon dolar yatırdı

geri dönüşü 30 milyar dolar oldu

1999 yılından bu yana FIFA’nın ve UEFA’nın gerçekleştirdiği tüm futbol şampiyonaların resmi sponsoru olan ve bunu 2022'ye kadar devam ettirme karar alan Hyundai, bunun katkısını hem satışlarında hem marka değerinde fazlasıyla geri aldı. 12 yılda futbola yaklaşık 500 milyon dolar yatıran Koreli şirket, 2000 yılında dünyanın 11'inci en büyük markasıyken, bugün 5'inciliğe kadar yükseldi. Hyundai, son 12 yılda 500 milyon dolar yatırdığı futbol sayesinde dünya çapında parasal değeri 30 milyar doları bulan bir reklam yaptı. Son olarak geçtiğimiz günlerde sona eren Euro 2012’nin resmi sponsoru olan Hyundai, turnuva boyunca futbolcuları taşıyan otobüslerle birlikte hakemleri, görevlileri ve UEFA yetkililerinin ulaşımını sağlayan 200’den fazla aracı tahsis etti. Euro 2012’nin resmi otomobili ise Hyundai i30 oldu. Ayrıca Equus, i40 ve ix35 de turnuva boyunca kullanılan modellerdi. Iker Casillas, Lukas Podolski, Giuseppe Rossi, Karim Benzema ve Daniel Sturridge’i marka elçileri olarak Hyundai Takımı’nda bir araya getiren marka, Euro 2012 Resmi Sponsorluğu çerçevesindeki çalışmalarında bu yıldız oyuncularla çalışıp Hyundai’nin Avrupa’daki marka bilinilirliğinin daha da artırdı.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here