Hyundai yatırımında düğüm, yeni teşvik paketiyle çözülecek

0

Hyundai yatırımında düğümü teşvik paketi çözecek

Bir yıl önce Türkiye’deki kapasitesini ikiye katlayacağını açıklayan Hyundai’nin Avrupa Başkanı Chang-Kyun Han, “Ne olursa olsun, İzmit’teki fabrikamızı tam kapasite ile çalıştırmak istiyoruz. Kapasite artışı için çalışmalara başladık” dedi.

MEMDUH TAŞLICALI SEVILLA

Yaklaşık bir yıldır yatırım artışı için Türkiye ile Kore arasında Serbest Ticaret Anlaşması(STA) olmasını bekleyen Hyundai gözünü yeni teşvik programına çevirdi. Şirketin Avrupa Başkanı Chang-Kyun Han, Türkiye’de 2013’den sonra devreye alınacak yeni nesil i20 modelinin üretiminin kesinleştiğini bu konuda kapasite artışına yönelik çalışmaların başladığını söyledi. “Türkiye’de elimizden geleni yapmak istiyoruz. İzmit fabrikamızı tam kapasite ile çalıştırmamız gerekiyor.” diyen Han, fabrikanın üretimini 200 binle taşıyacak ikinci model konusunda ise henüz karar vermediklerini dile getirdi.

Hyundai Assan’ın Türk ortağı Ali Kibar ise hükümetin bu ay içinde açıklanması beklenen teşvik programını merakla beklediklerini belirterek, “Neye-nasıl teşvik verilecek bilmiyoruz. Yol haritası çıkarılması açısından bu önemli. Uzun bir süredir yatırım konuşuluyor. Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan ile bu ay içinde Kore’ye gidecektik. STA konusunda da gelişme olabilirdi. Bu program iptal edildi. Mart ayında Kore’de Nükleer Zirvesi var, bakanlarımız katılacak.” diye konuştu.   

                Dünyada geçen yıl 4 milyonun üzerinde araç satan Hyundai, kendini ispatladığı ABD’nin ardından gözünü Avrupa’ya çevirdi. İspanya’nın Sevilla kentinde düzenlenen yeni i30 tanıtım toplantısında sorularımızı cevaplandıran Chang-Kyun Han, Türkiye ile olan ‘kardeş’ profilini hatırlatarak, ilişkilerin önemine değindi. Türkiye ve Rusya’nın dahil edilmediği Avrupa’da geçen yıl yüzde 2,9 olan pazar paylarını bu yıl yüzde 3,5 düzeyine taşımayı hedeflediklerini anlatan Han, Ocak ayında yüzdü 3,3’e ulaştıklarını kaydetti. Hyundai Avrupa Başkanı bu yıl yeni i30, i40 sedan ve spor otomobil Veloster’e güvendiklerini ifade etti.

Üretici olarak STA’sız haksızlığa uğruyoruz

Avrupa’da Güney Koreli markaların büyümesinde bir süre önce AB ile bu ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın rolü var. Kademeli olarak indirilen gümrük vergisi nedeniyle Kore’den gelen otomobillerin fiyatı AB’de kısmen de olsa avantaj kazanıyor. Türkiye ile Kore arasındaki ithalat dezavantajı nedeniyle bir türlü yapılamayan STA ise üretici konumundaki Hyundai Assan’ı zora sokuyor. Şirketin yurtiçi Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “Bizim Kore’den alacağımız ürünler üretime dahil oluyor. Üretim gücümüzü artıracak bir gelişme olacak. Ancak tamamen ithalata dayalı diğer sektörler gibi algılanıyoruz.” dedi.

 

Yeni modelin en iyi tanıtımını VW CEO’su yapmış!

Hyundai’nin Mart ayı sonundan itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak kompakt modeli yeni i30 ilk olarak Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilendi. VW CEO’su Martin Winterkorn’un fuar esnasında bir i30 modelinin içinde yöneticileriyle birlikte yaptığı konuşmalar Yotube paylaşım sitesinde 1,6 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Alman CEO, otomobilin ayarlanabilir direksiyon sistemini överken, “Biz yapamıyoruz, BMW yapamıyor. Bunu nasıl yapmışlar” sözleri markaya ve yeni i30’a yönelik ilgiyi arttırdı.

Dizel motorun tüketimi yüzde 18 azaldı

İlki 2007 yılında tanıtılan i30’un Almanya’da tasarlanan ve Çek Cumhuriyeti’nde üretilen yeni modeli Hyundai’nin bu sınıftaki satış rakamını da artıracak. Tasarımı önceki modele göre biraz daha alçaltılan i30, tam 4,3 metre uzunluğa ulaştı. Dinamik kullanıma ağırlık verilen otomobilde kalite vurgusu yukarı taşındı. Türkiye’de 135 beygir gücünde benzinli ve 128 beygir gücünde dizel motor seçenekleri ile satılacak. Her iki motor seçeneğinde de yeni 6 ileri otomatik şanzıman alternatifi de yer alacak. Dizel motorun yakıt tüketimi önceki modele göre yüzde 18 azalırken karbondioksit emisyonu yüzde 22 düşürüldü. Aracın bagaj kapasitesi ise 378 litreye çıkarıldı. İ30 aynı zamanda Hyundai’nin 5 yıl garanti programıyla yola çıkacak. Hyundai Assan yurtiçi Genel Müdürü Ümit Karaarslan, ilk nesil modelin bugüne kadar 10 bin müşteriye ulaştığını yeni modelden yılda 3 bin satış hedeflediklerini kaydetti. Yeni i30’da altı havayastığı standart olarak yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here