Hyundai Motor’dan Türkiye”ye bir sevindirici haber daha

 

 

2015 yılına kadar 22 yeni modelli atağının ilkine İzmit'ten start veren Hyundai'den yeni bir müjde daha geldi. Yeni i10 modelinin seri üretim töreni için Türkiye'ye gelen Hyundai Motor Company (HMC) Başkan Yardımcısı Eui-Sun Chung, markanın Avrupa üretim üslerniden birinin Türkiye haline geldiğini ve bunun arkasının geleceğini belirterek, şunları söyledi: 

"Hyundai olarak şu ana kadar Türkiye fabrikamızda 634 milyon USD’lik yatırım yaptık ve yıl sonuna kadar 43 milyon dolar daha yatırım gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bu yatırımlarımızla, Türkiye fabrikamızı en modern ve en kaliteli tesislerden biri haline getirdik ve bunu sürdürmeye devam edeceğiz."

 

Hyundai'nin İzmit tesislerinde yapılan tören ile yeni i10 yollara çıktı.

Şimdiden 6 bin ön siparişe sahip olan otomobil için yapılan törene Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Kore Büyükelçisi Sang-Kyu Lee, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Eui-Sun Chung, Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Won-Shin Chang da katıldı.

 

Törende konuşan Ali Kibar, yıllık üretim kapasitelerinin 200 bin adete yükseldiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Hyundai Motor Company ortaklığıyla, markamızın denizaşırı ülkelerde kurduğu Kore dışındaki 7 mevcut fabrikanın ilki olan Hyundai Assan fabrikamızda, 2010 yılından beri ürettiğimiz i20 modelimizin yanına eklenen i10 ile birlikte yıllık kapasitemizi 200,000 adede çıkarmış bulunuyoruz. Yeni model 30'dan fazla ülkeye ihraç edilecek.

Tam kapasite ile üretime geçtiğimizde ürettiğimiz araçlarımızın yüzde 90’ını ihraç etmeyi ve yılda 2 milyar USD seviyesinde döviz getirmeyi hedefliyoruz.

Bu büyük yatırımı yaparken, sadece fabrikamızda yeniden yapılandırmaya gitmedik. Bizimle birlikte olan 39 yan sanayi üreticimiz de önemli yatırımlar yaptı ve buna ek olarak 4 büyük Koreli dev yan sanayi üreticisi de bölgemizde yeni yatırımlar gerçekleştirdi. Böylece, fabrikamızdaki yerlilik oranımızı yüzde 70’ler seviyesine çıkarmış olduk."

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz