Hyundai i10’a genel müdürsüz tören

 

Dünya tanıtımı 65. Frankfurt Motor Show'da yapılan Hyundai i10 bantlardan inmeye hazır. Dev yatırımla Türkiye'de üretimine başlanan yeni model Hyundai'nin 4 yılda 22 yeni modellik atağının iki olacak.

Koreli marka, bu önemli modeli için bir seri üretimi başlatma töreni düzenliyor.

Yeni model i10'un tören detayları belli oldu.

26 Eylül tarihinde İzmit Ali Kahya'daki Hyundai Assan tesislerinde yapılacak olan törene Hükümet adına Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan katılacak. Başbakan Erdoğan'a yapılan davetin tarih uyumsuzluğu nedeniyle olumsuz cevaplandığı belirtildi.

Hyundai Motor Company Dünya Başkanı Eui-Sun Chung, Türk ve Kore devlet temsilcileri ve Hyundai Assan üst düzey yönetiminin katılacağı törende tek eksik markanın genel müdürü olacak.

Hatırlanacağı üzere Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan ile şirketin yolları geçen hafta ayrılmıştı.

Yeni genel müdür atamasının i10 törenine kadar belli olması beklenmiyor.

Böylece i10 gibi markanın Türkiye'deki tarihinde en nemli modellerden biri olarak kayıtlara geçecek otomobili, genel müdürsüz bir törenle bantlardan inmeye başlayacak.

Bu arada i10'un Frankfurt Motor Show'daki gösterimine kadar 6 bin adetlik sipariş alınmış durumda.

 

 

YENİ i10'un özellikleri

Toplam 1.2 milyar TL’lik yatırımla Eylül ayı sonundan itibaren Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilmeye başlanacak olan yeni Hyundai i10, kalabalık şehirlerin sempatik ve pratik üyesi olarak “Made in Turkey” armasıyla Avrupa yollarında gururla dolaşacak. 

Avrupalı müşterilerin beklentilerine göre hazırlanan yeni i10, markanın imajına katkı sağlayacak bir model olarak öne çıkıyor. 

Hyundai, 2014 yılında Avrupa, Türkiye ve bölge ülkelerde 80 bin adet yeni i10 satmayı planlıyor. Bu rakamın 74 bin adedinin Avrupa’da satılması hedefleniyor. 

Yeni Hyundai i10’da klima, lastik basınç sensörü, ESP, VSM, elektrikli ön ve arka camlar, USB-AUX girişleri, acil durum fren sinyali, yokuş kalkış destek sistemi, viraj içi aydınlatmalı farlar, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, LED gündüz farları, sis farları ve 15 inç çift renkli alüminyum alaşımlı jantlar gibi bir üst segment araçlarda yer alan birçok donanımı sunuyor. 

11 farklı gövde rengiyle satışa sunulacak olan yeni i10’un iç mekanında da parlak fikirler ortaya atılıyor. Bej, mavi ve tarçın renklerinden oluşan iç mekanda kullanılan malzemelerle birlikte kalite hissi de artırılmak isteniyor. 

 

" AYTEN " UZADI VE GENİŞLEDİ

Eski i10’a göre daha genişleyen ve uzayan otomobil, 0,31 Cd’lik sürtünme katsayısı motor ve gürültüsü azaltılmış bir sürüş vaad ediyor.

Eski jenerasyona göre 80 mm daha uzun olan Hyundai i10, tam 65 mm daha geniş ve 40 mm daha alçak. Büyüyen boyutlarıyla beraber daha geniş bir oturma alanına kavuşan i10, artırılmış diz mesafesi ve 252 litreye ulaşan bagaj kapasitesiyle de iddialı. 

Tamamen yeni bir platform kullanan Hyundai i10, sürüş özellikleri bakımından da segmentinin sınırlarını aşmış oluyor. Eskisine göre 5 mm daha uzun dingil mesafesine sahip olan i10, yeni süspansiyon sistemi sayesinde de tüm yol şartlarında kararlı bir tutuş sergiliyor. 

 

YENİ MOTORLAR VE OTOMATİK ŞANZIMAN 

Yeni i10, ilk etapta 5 ileri manuel şanzımanla sunulacak ve daha sonra 4 ileri otomatik şanzımanlı versiyonuna da kavuşacak.

Motor seçenekleri arasında 66 beygirlik 1.0 lt ve 87 beygirlik 1.25 lt olmak iki farklı benzinli ünite görev alıyor.

998 cc hacme sahip 1.0 lt’lik versiyon 3500 d/d’den itibaren maksimum 94 Nm tork üretiyor. 1248 cc’lik 1.25 lt Kappa motor ise 4000 d/d’de 120 Nm maksimum tork üretiyor. Bu motor ile 12.3 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan aracın maksimum hızıysa 171 km/s. Her iki motor CVVT sistemine sahipken yeni nesil üç silindir teknolojisiyle daha düşük sürtünme ve uzun ömürlü bir yapı elde ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz