Hyundai i10 kendini gösterdi

Yeni Ayten, B segmenti standartlarıyla geliyor. 

 

Yeni i10, önde, markanın modern yüzünün devam edeceğini altıgen ızgara ile gösteriyor. Tamponda başlayan farlar, üsttte kaput çamurluk arası bölmeye doğru incelerek devam ediyor.

Sis farlarının üzerindeki led fündüz farları ise bu sınıfın en iddialı donanımlarından biri sayılabilir. Yine önden bakıldığında yan aynalara entegre sinyaller de A segmenti için üst sınıf donanımları olarak sayılabilir.

Yanda ise yeni nesil B segmenti araçların önemli parçalarından biri olan kapı korumaları dikkat çekiyor. Yandan bakıldığında bizce şık görünen tasarımı, artık Hyundai'nin Avrupalı tüketicilerin beğenilerine uygun çizgilerle yola çıktığının yeni kanıtlarından biri olduğunu gösteriyor.

Aracın arkadan görünümü de arıcın zarif çizgilerini tamamlıyor. Bagaj kapağıyla gövdeye yerleştirilmiş stopları, arka tampona yerleştirilmiş geri vites stopları uyumlu şekilde tamamlıyor. İrileşen Hyundai logosu göründüğü kadarıyla bagaj açma kapağı olarak da görev yapıyor. Burada bir geri görüş kamerisandına söz edip etmeyşeceğimizi ise resmi bültende göreceğiz.

Aracın üzerinde, arkaya alınmış ve küçültülmüş radyo anteni de aracın şıklığına katkıda bulunuyor.

İŞTE YENİ NESİL HYUNDAI i10'UN İLK FOTOĞRAFLARI 

Hyundai'nin başta Batı Avrupa pazarları olmak üzere geliştirdiği ve Türkiye'de üreteceği yeni i10'un ilk fotoğrafları yayınlandı.

İzmitli "Ayten" (i10) Koreli şirketin A segmentindeki yepyeni iddiasını gösteren üst sınıf ölçüler ve donanımlarla iddialı olmak istiyor.

İlk kez 5 yıl önce piyasaya çıkan i10'un selefi yeni nesil i10, Hyundai'nin bu sınıfa ağırlığını koyacağının göstergesi.

Sofistike tasarımı, rafine sürüş özellikleri ve sessiz bir kabiniyle birlikte ekipman, mekan ve işlevsellik seviyelerindeki cömert tutumu, Hyundai'nin A segmentindeki çıtayı yükselttiğinin de kanıtı olarak değerlendiriliyor.

Yeni nesil Hyundai i10, A segmenti müyşterilerinin beklenti ve isteklerinin üzerindeki konfor ve güvenlik ekipman seviyesi ile sunulacak.

Hyundai Assan Türkiye Genel Müdürü Ümit Karaarslan, daha önce yaptığı açıklamalarda "Sınıfının ötesinde olacak" diyerek, buna işaret de ediyordu.

 

Güvenlik özellikleri standartlarında stabilite kontrolü ve ön ve perde hava yastıkları dahil olurken, versiyonlar içerisinde otomatik klima, ısıtmalı deri direksiyon ve hız sınırlayıcılı cruise control gibi teknolojiler satın alınabilecek.

Eski i10'a göre 80 mm uzayan, 65 mm genişleyen ve 50 mm alçalan araç, diz mesafesi ve bagaj kapasitesinin artmasıyla da dikkat çekecek. 252 litrelik bagaj hacmi sunacak olan yeni nesil Hyundai i10'da arka diz mesafesinin de 5 mm uzatıldığı açıklandı.

 

 

İZMİTLİ HYUNDAI i10'UN İLK DETAYLARI

Toplam 1.2 milyar TL’lik yatırımla Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda üretilip tüm Avrupa’ya sadece Türkiye’den ihraç edilecek olan yeni Hyundai i10’un ilk fotoğrafları gün ışığına çıktı. Avrupalı müşteriler için Avrupa’da geliştirilen yeni i10, kalabalık şehirlerin sempatik ve pratik yeni üyesi olarak “Made In Turkey” armasıyla Eylül ayından itibaren üretilip Avrupa yollarında dolaşmaya başlayacak. 

 

Konfor ve güvenlik bakımından üst segment araçlardan bile daha zengin donanıma sahip olacak yeni i10, dinamik dış tasarımı ve kalitesi artırılmış iç mekanıyla dikkat çekiyor. Önceki modelin ortaya çıkmasının ardından geçen beş yıllık süre içerisinde önemli aşamalar kaydeden i10, eskisine göre çok daha büyük ve kullanışlı. Fonksiyonellik bakımından da segmentinin sınırlarını aşan i10, geniş yükleme kapasitesine sahip. Yüksek donanım seviyesiyle üretilen araç, sessiz kabini, artırılmış malzeme kalitesi ve estetik kokpit dizaynıyla ön plana çıkıyor. Yeni i10, konforlu iç mekanı ve sportif dış tasarımına ek olarak geliştirilmiş sürüş özellikleri ve şaşırtıcı seviyedeki sessiz kabiniyle de adından sıkça söz ettirecek. 

Yeni Hyundai i10’da klima, lastik basınç sensörü, ESP, VSM, elektrikli ön ve arka camlar, USB-AUX girişleri, Bluetooth, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, LED gündüz farları, sis farları ve 15 inç çift renkli alüminyum alaşımlı jantlar gibi bir üst segmentteki araçlarda bile bulunmayan birçok donanım yer alıyor. 

Eski jenerasyona göre 80 mm daha uzun olan Hyundai i10, 65 mm daha geniş ve 50 mm daha alçak. Büyüyen boyutlarıyla beraber daha geniş bir oturma alanına kavuşan i10, artırılmış diz mesafesi ve yüzde 10 büyüyerek 252 litreye ulaşan bagaj kapasitesiyle de sınıfının en iyi değerlerini sergilemiş oluyor. 

Tamamen yepyeni bir platform kullanan Hyundai i10, sürüş özellikleri bakımından da segmentinin sınırlarını aşmış oluyor. Eskisine göre 5 mm daha uzun dingil mesafesine sahip olan i10, yeni süspansiyon sistemi sayesinde de tüm yol şartlarında kararlı bir tutuş sergiliyor. 

 

Hyundai Avrupa Tasarım Merkezi Baş Tasarımcısı Thomas Bürkle ve ekibinin hummalı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan i10, dinamik hatlarını markanın akıcı tasarım felsefesinden alıyor. Dış tasarımındaki sportifliği iç mekanındaki şık hatlarla birleştiren Hyundai tasarımcıları, yüksek kaliteli malzemeler kullanarak bir üst segmente de atıfta bulunmuş oluyorlar.

Hyundai Avrupa Başkan Yardımcısı ve COO’su Allan Rushforth yeni i10 ile ilgili olarak, “Yeni nesil i10, Hyundai için oldukça önemli bir adım. Aracın dört bir yanı tamamen Avrupalı müşterilerin beklentilerine göre hazırlandı. Bu sebeple müşteriler için son derece avantajlı fiyat ve kaliteyi bir arada sunan i10, sınıfına yüksek donanımlar ve fonksiyonellik getiriyor. Müşterilerimiz bu sınıftaki bir araçta birden fazla deneyimi bir arada yaşamış olacaklar” dedi.

Eylül ayında, İzmit’teki Hyundai Assan Fabrikası’nda üretimine başlanacak olan yeni i10’un yüzde 90’ı Avrupa’ya ihraç edilecek ve yeni i20 ile birlikte tam kapasite üretime geçildiğinde yıllık üretim 200 bin adete ulaşacak. 

Hyundai, Türkiye'de üretilecek yeni Ayten ile Avrupa'da 500 bin adetlik satışlara yükselecek. 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz