Hyundai i10 ile 500 bine koşacak

 

 

Avrupalı üreticiler için Avrupa’da dizayn ettiği modelleri pazara sunma stratejisini geliştiren ve bu sayede tüm kıta üzerindeki 1.8’lik pazar payını yüzde 3.5’e yükselterek, 5 yılda önemli bir rol almayı başaran Koreli üretici, i10 hamlesiyle de ekstra bir 100 bin adetlik satış hedefliyor.

 

Avrupalı dizayn politikası gereği i10 üretimini, Hindistan’dan Türkiye’deki İzmit fabrikasına taşıyan Hyundai, burada 1.1 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. İlk kez 1997’de üretime başlayan Hyundai Assan İzmit Fabrikası, Hyundai’nin Kore sınırları dışında en uzun süredir üretim gerçekleştiren fabrikası olma unvanına sahip. 2007 yılından bu yana 100 bin adetlik hacimle üretim yapan fabrika, yeni artırılan kapasitesiyle birlikte 2014 yılından itibaren 200 bin adedin üstüne çıkmış olacak. Şu an ağırlıkla Avrupa için üretilen i20 ile birlikte yeni i10’un üretimi de Eylül ayı itibariyle başlayacak ve bu yatırımla 2 bin 800’den fazla yeni istihdam yaratılmış olacak.Bugüne kadar toplamda 1 milyar Euro’dan fazla yatırım yapılan fabrikanın ilk günden beri süre gelen başarısı, Hyundai’nin Avrupa’daki ikinci üretim merkezi olan Çek Cumhuriyeti Fabrikası’nın (HMMC) açılmasını beraberinde getirdi. 2008’de üretime başlayan HMMC, ilk yılında 114 bin araç üreten tesisten bugün tam kapasiteyle yıllık 300 bin adet araç üreten bir fabrika haline geldi. 

 

Hyundai’nin bu iki fabrikada yaptığı üretimle birlikte, Koreli üreticinin Avrupa’da sattığı tüm araçların yüzde 95’i, yine bu kıtada imal edilir oldu. İlk gösterimi Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılacak Hyundai i10’un, statik tanıtımı için  İzmit Alikahya’daki fabrikada düzenlenen toplantıda konuşan Hyundai yetkilileri, i10 üretiminin yüzde 90’ının Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edileceğini belirttiler.

 

Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan ise i10’un Avrupa ile aynı anda Türkiye’de de satışa sunulacağını belirterek, otomobilin A sınıfında yer almasına rağmen bir üst sınıftaki araçlarla rekabet edebilecek düzeyde olacağını ifade etti. Karaarslan, ekim ayı itibariyle i10’u Türkiye pazarına sunacaklarını belirterek, “Fiyat konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Ancak, donanım ve teknik özellikleri göz önüne alındığında i10’un oldukça rekabetçi bir otomobil olacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.

 

 

İzmit Fabrikası’na ek istihdam geldi

i10’un Türkiye’ye gelmesi ile birlikte, Hyundai Assan’da çalışan sayısı 2 bin 350’ye yükseldi. Araç için yapılan yatırımlarla birlikte fabrika içindeki üretim bantları yüzde 55 oranında uzatılırken, İzmit tesisi her 36 dakikada bir otomobil üretme kapasitesine ulaştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz