Hyundai her yıl 10 milyar dolar ayırıp bu modelleri üretecek

Hyundai mobilite çözümleri için belirlediği yol haritasını açıkladı. Güney Koreli şirket, 2025 stratejisi doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarına 51 milyar USD yatıracak. Hyundai ayrıca, otomotivdeki işletme marjını yüzde 8’e çıkaracak ve yüzde 5 pazar payı hedefleyecek. Ayrıca 2020 Şubat ayında 300 milyar Kore Won (yaklaşık 250 milyon USD) değerinde hisseyi geri almayı planlayan Hyundai; hissedar ve paydaşlarının değerini artırıp pazarda şeffaf iletişimini genişletmeyi amaçlıyor.

Strategy 2025 olarak adlandırılan yeni yol haritası dahilinde şirketin iş planı Akılcı Mobilite Araçları ve Akılcı Mobilite Hizmetleri olmak üzere iki ana kola ayrılıyor. Bu iki iş kolunun arasında oluşturulacak sinerji ile birlikte Hyundai’nin Akılcı Mobilite Çözüm Sağlayıcısı konumuna ulaşması hedefleniyor.

Hyundai akıllı mobilite yatırımlarına ağırlık verecek

Akılcı Mobilite Araçları iş kolu hizmetler için optimize edilen ürünleri sağlayacak ve hizmet sektörünün ilerlemesi için temel görevi üstlenecek. Diğer taraftan Akılcı Mobilite Hizmetleri iş kolu ise daha geniş müşteri tabanına ulaşmak için kişiselleştirilmiş içerikler ve araçların hizmetlerini sağlayacak.

İnsan taşıyan drone tipi araç üretecek

Hyundai’nin Akılcı Mobilite Araç planları arasında Kişisel Hava Aracı (PAV), robotikler ve ulaşımın nihai ayağını oluşturan son-ulaşım mobilitesi; gibi otomobillerin ötesinde geniş ürün grupları yer alacak. Hyundai üretim imkanlarını sağlamlaştırarak müşterilere kusursuz mobilite olanaklarını sağlayacak ürünleri bantlardan indirecek.

Akılcı Mobilite Hizmeti ise Hyundai’nin gelecekteki işlerinde anahtar rol üstlenecek yepyeni bir alan olacak. Hizmetler ve içerikler kişiselleştirilecek ve müşteri deneyimini en üst seviyeye çıkarmak için entegre bir platformdan sunulacak.

Bu iki ana yolun altında şirketin belirlediği 3 tane yön bulunuyor: içten yanmalı motora sahip araçlarda karlılığı artırmak, elektrikli araçlarda liderliğe çıkmak ve platform bazlı işler için temel çalışmaları oluşturmak.

Araçlar için Strategy 2025 dahilinde dengeli ve istikrarlı büyümeyi hedefleyen Hyundai, pazarlar ve modeller arasındaki dengeyi gözetecek; ve kısa dönem hedefleri baz alarak uzun dönem sürdürülebilirliği öncelik olarak belirleyecek. Şirket ayrıca müşteriler için geliştirilen değeri yaratmak adına karlılığı artırma planları arayışında olup maliyet yapılarında inovasyonlar yaratacak.

Yılda 670 bin elektrikli satışı

Bu doğrultuda Hyundai yılda 670 bin adetlik elektrikli araç satışına ulaşıp liderliği almayı ve 2025 itibariyle; pil ve yakıt hücreli elektrikli araçlarda dünyanın 3 üreticisinden biri olmayı hedefliyor. Akılcı Mobilite Hizmetleri tarafında ise şirketin amacı ürün ve hizmetleri bir araya getiren bir iş kolu yaratıp müşterilere; kişiselleştirilmiş içerik ve hizmet sunan entegre bir mobilite platformu yaratmayı amaçlıyor.

Hyundai’nin kapsamlı orta ve uzun vade stratejisini, birçok hissedar ve yatırımcının katıldığı Seul’deki “CEO Yatırımcı Günü”nde şirketin Başkanı ve CEO’su Wonhee Lee paylaştı. Lee konuşmasında şunları söyledi: “Gelecek stratejimizin anahtarı müşterilere odaklanmak ve en çok arzu duyulan ürün ve hizmetleri sunmak. Gelişmiş teknolojiyi kullanarak müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını akılcı mobilite deneyimleri sunarak karşılamak istiyoruz. Hyundai’nin gelecek stratejisinin merkezinde, araçları ve hizmetleri kapsamlı mobilite çözütmleriyle bir araya getiren Akılcı Mobilite Çözümleri Sağlayıcısı’na dönüşmek olacak”.

2025 itibariyle yılda 670 bin elektrikli araç satmayı hedefleyen şirket; bu rakamın 560 bin adedini direkt elektrikli, kalan 110 bin adedini de hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli araçlarla yapmayı amaçlıyor. Amaç, 2030 itibariyle Kore, ABD, Çin ve Avrupa öncelikli olmak üzere çoğu yeni çıkan aracı elektrikli olarak piyasaya sürmek; 2035 itibariyle de Hindistan ve Brezilya gibi büyüyen pazarlarda bu araçları elektrikliye çevirmek olacak.
Genesis markası ise ilk elektrikli aracını 2021 itibariyle pazara sürecek. 2024 itibariyle de elektrikli araç yelpazesini genişletecek. Yüksek performans birimi olan N markası altında SUV’ler ve elektrikli araçlar hazırlanacak; ve böylece Hyundai’nin gücü pekiştirilecek. Maliyet yapıları yenilikçi yaklaşımla yeniden tasarlanacak ve müşteri değeri artırmak için kalite ve maliyet inovasyonları uygulanacak.

Kalite inovasyonları dahilinde müşteri değerini üç akılcı yolla artırmak hedefleniyor; inovatif dijital kullanıcı deneyimi (UX), yapay zeka (AI) bazlı bağlı hizmetler ve önceliği güvenlik olan otonom sürüş. SAE Seviye 2 ve 3 otonom sürüş teknolojisi ve park için Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemi (ADAS) 2025 itibariyle tüm modellerde sunulacak. 2022 itibariyle tam otonom sürüş platformu geliştirecek olan şirket 2024 itibariyle seri üretime başlayacak. Hyundai’nin farklılaştırılmış araç özellikleri sunma planı ile hacamalar düşürülüp marka algısının artırılması amaçlanıyor.

Yeni modüler araç mimarisi

Maliyet inovasyonu için şirket yeni bir global modüler elektrikli araç mimarisi uygulayacak ve bu sayede 2024 itibariyle çıkacak araçlarda verimlilik ile ürün gelişim ölçeklendirmesi geliştirilmiş olacak. Şirketin planları arasında satış yöntemini teşkilat optimizasyonu yaparak yeni satış metodlarıyla yenilemek ve talebe göre üretimi optimize edip diğer tedarikçilerle ortaklıkları genişletmek bulunuyor.

Hyundai’nin gelecekteki büyümesinin temelini, müşterilere kişiselleştirilmiş mobilite hayat tarzı sunacak olan araçlar ve hizmetleri bir araya getiren Akılcı Mobilite Hizmetleri oluşturacak. Şirketin, araçlara bağlanarak bakım, onarım, kredilendirme ve şarj gibi hizmetleri sunduğu müşteri tabanını güçlendirecek. Ayrıca genişletilmiş hizmetlerle daha farklı müşteri gruplarına ulaşılacak. Hyundai, araç bağlantılarıyla aracın içinde ve dışındaki verileri analiz edebilen entegre mobilite platformu oluşturacak. Müşterileri anlayıp alışveriş, izleme, ulaşım gibi hayatlarının her alanındaki beklentilerine göre hizmetler üretilecek.

Hyundai, Strategy 2025 dahilinde finansal hedefleri de belirledi. 2020’den 2025’e kadar uzanan 6 yıllık periyotta şirket 61,1 trilyon Kore Won’u (yaklaşık 51 milyar USD) tutarında Ar-Ge ve gelecek teknoloji yatırımı yapacak. Bunun 41,1 trilyon Won’u mevcut iş kollarındaki rekabetçiliği artırmak için ürün ve sermayeye harcanacak. 20 trilyon Won ise elektriklenme, otonom sürüş, yapay zeka, robotik ve yeni enerji alanları gibi gelecek teknolojilere yatırılacak.

Hyundai’nin operasyonel kar marjı otomotiv endüstrisinde 2025 itibariyle yüzde 8 olacak. Bu daha önce 2022 için hedeflenen yüzde 7’nin revize edilmesi anlamına geliyor. Gelişmiş karlılık ve maliyet rekabeti adına ürün gamındaki elektrikli araçların payı artırılacak ve yeni mobilite hizmetlerinin amacına ulaşması için temel unsur olarak kullanılacak. Genesis’in global lüks araç segmentinde yakaladığı başarı da şirketin karlılığını artırmada değerlendirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz