Hyundai elektrikli SUV Kona EV üretimi için Çekya’yı seçti

2020 yılında TOGG Türkiye’nin otomobili elektrikli SUV modelinin de katılacağı elektrikli araç pazarındaki rekabet kızışıyor. Koreli Avrupalı markaların bu alandaki yatırımlarını konuşurken, Hyundai, tam elektrikli SUV modeli KONA EV için Avrupa’daki teslimat süresini kısaltma operasyonuna başladı.

Şirket, Türkiye’de de hibrit motorlu i20 üretimi için yeni yatırım kararlaştırmıştı. Koreli üreticinin yeni dönem elektrikli araçlar planında KONA, IONIQ ve NEXO gibi yeni nesil araçlardan Avrupa4ya yılda 80 bin adetlik araç arzı netleşti. Şirket, 2020’de Avrupa’nın en önemli elektrikli araç üreticisi olma gibi iddialı bir hedefe sahip.

Bu arada Hyundai Assan Türkiye’nin ülkemize de elektrikli araç getirme çalışmaları devam ediyor. Döviz kurundaki oynaklık yüzünden ötelenen elektrikli Hyundai modellerinin Türkiye planı, 2021 yılından itibaren başlayabilir. Şirket halen Türkiye’deki rekabette hibrid Ionic modeli ile konumlanıyor. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde bu sayı artabilir, çünkü artık Avrupa’da üretilecek bir elektrikli Hyundai olacak.

Türkiye’de satılan tek hibrid Hyundai Ionic modeline önümüzdeki yıllarda yenileri eklenecek

Burada hemen belirtmek gerekiyor, 2022 yılı son çeyreğinde TOGG projesinin ilk modeli Türkiye’nin otomobili elektrikli SUV da “rekabetçi fiyatla” piyasaya çıkacak.

Elektrikli Kona, Kore’den sonra Çekya’da üretilecek

Hyundai, Avrupa’nın elektrikli araçlara yönelimini görünce özel çözümlere yöneldi. Avrupalılara yönelik elektrikli KONA modelinin üretimine ağırlık vermeye başladı. Şirket, Mart ayından itibaren elektrikli KONA modelini Çekya’daki Nosovice fabrikasında üretmeye başlıyor.

Koreli devin Ulsan tesislerinde mevcut araç üretimi de devam edecek. Hyundai’nin Nosovice fabrikası; 3.300 çalışanıyla KONA EV, i30 ve Tucson modelleriyle yıllık kapasitede 350 bin adede ulaşıyor.

Elektrikli araç pazarında Hyundai’nin ilk kozu Avrupa’da üretilmeye başladı.

Satışa çıktığı 2018 yılından bu yana KONA Electric için gelen talep günden güne artıyor. Bu talebe cevap verebilmek için çözüm arayan şirket, çareyi Avrupa’da üretimde buldu.

Bu sayede KONA Electric, IONIQ Electric ve hidrojen yakıt hücreli NEXO dahil olmak üzere Avrupalı talebe 80 binden fazla çevreci araç tedarik edebilecek. 80 bin aracın yöneleceği ilk pazarlar ise Almanya, Fransa, Hollanda ve Norveç olarak sıralanıyor. Türkiye yetersiz altyapı, vergi düzenlemesindeki yetersizlik, kurdaki oynaklığın yarattığı maliyet sorunları gibi nedenlerle bu listenin uzağında kalıyor.

Kona EV Electric nasıl bir otomobil:

KONA EV, uzun menzilli elektrikli güç aktarma organlarına sahip, seri üretim ilk B-SUV. Hyundai, KONA EV Electric modelinde 11 kW’lık üç fazlı AC kablo ile hızlı şarj imkanı bulunuyor.

Ayrıca, Blue Link® de KONA’nın bir diğer özelliği. Belirli pazarlarda sunulan bu servis, sürücülerin Blue Link telefon uygulamasını kullanarak, araca binmeden motoru çalıştırmalarını sağlıyor.

Hyundai Avrupa Başkanı ve CEO’su Dong Woo Choi, Çekya’daki üretimle ilgili olarak, “Müşterilerimiz her zaman önceliğimizdir. Bu doğrultuda, elektrikli araçlarımıza karşı artan talebi karşılamak için stratejik planlarımıza ağırlık veriyoruz. Çünkü, Avrupalı tüketicilerin çevreye karşı sorumluluk bilinci sürekli olarak artıyor ve biz de Hyundai elektrikli modelleri için bölge pazarını büyük bir potansiyel olarak görüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz