Hyundai “ayten”e hazır

 

 

 

 

 

Koreli Hyundai'nin anavatanı dışında ilk uluslararası yatırımı olan Türkiye ortaklığında 1.1 milyar liralık son yatırımda son düzlyüğe girildi. U20 Final maçcında lansmanı yapılacak olan yeni küçük otomobil i10'un seri üretimi için hazırlıkların son aşamaya geldiği ve takvimin işlediği açıklandı.

Yatırım kararının açıklanmasının üstünden tam 1 yıl geçti, genişleme çalışmaları tamamlanmak üzere dernilen açıklamada "Yeni i10’un üretimi Eylül sonunda başlayacak. Yeni yatırım için ek istihdam 2,800 kişiye yükseltildi. 2015 yılında 180 bin adetlik ihracat hedefleniyor" satır başlarının altı çizildi.

 

 

 

HYUNDAI ASSAN İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ilk kez açıklanan yeni yatırım kararının üstünden henüz 1 yıl geçmesine rağmen Hyundai Assan’ın İzmit Fabrikası’nda yapılan çalışmalar neredeyse tamamlandı. Pres, Gövde ve Montaj hatlarında yapılan büyütme çalışmalarında son aşamalar da bitmek üzere. Bu sayede Yeni i10’un Eylül ayı sonu itibariyle Türkiye ve tüm Avrupa için bantlardan indirilmesi planlanıyor.

Bugüne kadar yaphtıkları yatırımın tamamından daha büyük olan son yatırım hakkında konuşan Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Won-Shin Chang, “Hyundai Assan fabrikamızda 1997 yılından bu yana üretim gerçekleştiriyoruz. 2013 yılı bir dönüm noktası olacak. Yeni projemiz sayesinde kapasitemizi ikiye katlayarak en az 200 bin adetler seviyesine çıkacağız” dedi.

 

YENİ YATIRIMDA NELER YAPILDI

Yapılan açıklamada yeni yatırım ile birlikte fabrikanın pres hattına i10’un üretimine özel yeni bölümler eklendiği belirtilirken, diğer yapılanlar da açıklığa kavuşturuldu: "Ayrıca gövde hattında genişletme çalışmaları yapıldı ve yeni eklenen robotlar sayesinde bu hat tamamen otomatik üretime geçmiş oldu. Montaj bölümünün hat uzunluğu iki katına çıkarıldı ve bant çıkışının ardından ikinci bir test hattı daha eklendi."

 

4 YENİ KORELİ FİRMA TÜRKİYE'DE YATIRIM YAPTI

Yeni i10’un üretimi için Türkiye’ye yatırım yapan 4 yeni Koreli yan sanayi üreticisiyle birlikte Hyundai ile çalışan yan sanayi kuruluşlarının sayısı 30’un üstüne çıktı. 

 

400 KİŞİYE YENİ İŞ KAPISI 

 

Yeni yatırımla birlikte yaratılacak ek istihdam sayısı da artırıldı. Daha önce yan sanayi üreticileriyle birlikte toplam 2 bin 400 civarı olarak açıklanan yeni işçi sayısı 2 bin 800 kişiye çıkarıldı. Hyundai Assan Fabrikası’nda ise yeni yatırımla bağlantılı olarak direkt 775 kişilik ek istihdam yapılıyor olacak. Yatırım açıklandıktan sonra son 1 yıl içinde yeni istihdam edilen kişi sayısı hali hazırda 1,000 kişinin üzerine çıkmış durumda ve önümüzdeki yıl sonuna kadar hem Hyundai Assan hem de yan sanayi üreticilerinde alımlara devam edilecek. Böylece Hyundai Assan için fabrika ve yan sanayide çalışan kişi sayısı 6 bin 300 kişinin üstüne çıkmış olacak. 

 

Hyundai Assan İzmit Fabrikası, 2010 yılından bu yana üretilen i20 modelinin yanına eklenecek olan Yeni i10 ile birlikte Avrupa’nın küçük otomobil üretim üssü haline gelecek. Bantlardan çıkan araçlar özellikle tüm Avrupa ülkelerinin de dahil olduğu 30’dan fazla ülkeye ihraç edilecek. 2014 yılında 160 bin adedin üstünde, 2015 yılında da 180 bin adet civarında aracın ihraç edilmesi ve Türkiye ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz