Hyundai Ayten (i10) tek modelle satışa çıktı

 

İZMİTLİ HYUNDAI i10 TÜRKİYE’DE SATIŞA ÇIKTI

 

Küçük sınıftaki Türk malı yeni i10, Türkiye pazarında satışa çıktı. Ay-ten olarak okunan yeni model, öncelikle tek versiyonla satılacak. Yeni motor ve donanım siçenekleri ise kasım ayında devreye girmeye başlayacak.

 

 Yeni i10, 1.0 lt D-CVVT Style düz vites versiyonuyla 28.490 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Segment olarak A ve B arasında konumlandırılabilen Yeni i10, rekabetin yoğun olduğu ve fiyat odaklılığının yüksek olduğu bir skalada yer alıyor.

 

Türkiye'de 2 bin satacak

Hyundai, 2014 yılında Avrupa, Türkiye ve bölge ülkelerde 88 bin adet Yeni i10 satmayı planlıyor. Bu rakamın 86 bin adedinin Avrupa’da satılması ve A-segmentinden de yüzde 6,3’lük pazar payı alınması hedefleniyor. Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda 2010 yılından bu yana üretilen i20 modelinin yanında üretilmeye başlanan Yeni i10 ile birlikte, toplam üretimin yüzde 90’dan fazlası öncelikle Avrupa olmak üzere 30’un üstünde ülkeye ihraç edilecek.

 

 

Eskisine göre tamamen yeniden şekillenen yeni i10, Türkiye pazarında gençlerin gözdesi olmak istiyor. Geniş ön ızgarası, geriye doğru uzanan ön farları, stop lambaları, kapı üzerinde sportif kaplaması, arka spoyleri ve sportif boyutlarıyla yeni i10 dikkatleri çekmek istiyor.

 

İçeride ise öne doğru eğimli bir açıyla tasarlanan ön cam ve A sütunu sayesinde daha fazla görüş açısı elde edilirken iç mekan ferahlığı da ilk anda farkediliyor. İ11 farklı gövde ve 3 farklı iç mekan rengi ile satışa çıkacak olan yeni i10’un tasarım dilinde parlak fikirler ortaya atılıyor. Bej, mavi ve tarçın renklerinden oluşan iç mekanda kullanılan malzemelerle birlikte kalite hissi de artırılmış oluyor. Araç içinde özellikle kapı içi trimlerde malzeme ve işçilik kalitesi üst segment standartlarında, çıplak metal görünümü bulunmuyor.

Yeni i10’da Radyo, CD ve MP3 çalar, USB ve AUX girişleri, ön ve arka kapılarda hoparlör ve tüm bu donanımları sürüş esnasında da kontrol etmeyi sağlayacak direksiyondan kumanda sistemi bulunuyor. 

 

Yeni Hyundai i10’da klima, lastik basınç sensörü, ESP, VSM, elektrikli ön ve arka camlar, USB-AUX girişleri, acil durum fren sinyali ESS, yokuş kalkış destek sistemi HAC, viraj içi aydınlatmalı farlar, direksiyondan kumandalı müzik sistemi, LED gündüz farları, sis farları ve 15 inç çift renkli alüminyum alaşımlı jantlar gibi bir üst segment araçlarda yer alan birçok donanımı sunuyor. Viraj içini aydınlatan statik dönüş farları ile de dönüşlerde kolaylık sağlarken ve güvenliği de arttırıyor.

 

Önceki i10’dan 80 mm daha uzun olan yeni i10, 65 mm daha geniş ve 40 mm daha alçak. Bu artışın ardından 3665 mm uzunluğa, 1660 mm genişliğe ve 1500 mm yüksekliğe ulaşan yeni i10, 2385 mm de aks mesafesine sahip.

Büyüyen boyutlarıyla beraber daha geniş ve ferah bir oturma alanına kavuşan i10, artırılmış diz mesafesi ve yüzde 12 büyüyerek 252 litreye ulaşan bagaj kapasitesiyle de iddiasını ortaya koymak istiyor.

Bu değerler ile segmentinin en iyi bagaj hacmini sunan Yeni i10’da 60/40 katlanabilen koltuklar sayesinde bagaj hacmi istenildiğinde 1.046 lt’ye kadar büyütülebiliyor. 

 

ÖNCE 3 SİLİNDİRLİ 1.0 LİTRE BENZİNLİ MOTORLA YOLA ÇIKTI

Sadece dış tasarımı ve şık iç mekanıyla değil, aynı zamanda gelişmiş motor seçenekleriyle de dikkat çekici olan Yeni i10, ilk etapta 1.0 lt üç silindirli benzinli ve 5 ileri manuel şanzımana sahip versiyon ile satışa sunuldu.

 

KASIMDA 4 İLERİ OTOMATİK ŞANZIMANLI 1.2 LT KAPPA MOTOR GELİYOR

Kasım ayında 4 ileri otomatik şanzımanlı versiyonuna da kavuşacak olan yeni i10 ayrıca 1.2 lt Kappa benzinli ve otomatik şanzımanlı bir diğer versiyonuna da kavuşacak. Otomatik vites keyfini çıkarmak ve konforlu kullanımın tadına varmak için geliştirilen H-Matic şanzıman ile aracın vites geçişlerini istendiği an manuel olarak da kontrol etmek mümkün olacak.

 

66 beygirlik 1.0 lt ve 87 beygirlik 1.2 lt olmak iki farklı benzinli ünite görev alıyor. 998 cc hacme sahip 1.0 lt’lik versiyon 3500 d/d’den itibaren maksimum 94 Nm tork üretiyor. İkili (DUAL) CVVT (Sürekli değişken supap zamanlaması) sistemi egzoz / emme supaplarının açma ve kapanma zamanlamasını, motor devri ve araç yüküne en uygun şekilde uyarlamak suretiyle motor performansını artırırken, yakıt tüketimini ve karbon emisyonunu azaltıyor. 40 lt’lik yakıt deposuna sahip Yeni i10, 100 km’de ortalama olarak 4.7 lt yakıt tüketiyor.  Bu motor aynı zamanda 108 g/km CO2 emisyon salımıyla da çevreci olarak dikkat çekiyor. 

 

 

1248 cc’lik 1.2 lt Kappa motor ise 4000 d/d’de 120 Nm maksimum tork üretiyor. Bu motor ile 13.8 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan aracın maksimum hızıysa 163 km/s. İki motor da CVVT sistemine sahipken 1.0 lt’de kullanılan yeni nesil üç silindir teknolojisiyle daha düşük sürtünme ve uzun ömürlü bir yapı elde ediliyor

1.0 ve 1.2 lt benzinli motor seçenekleri ile Türkiye pazarına sunulan Yeni i10, öncelikle Ekim ayında 1.0 düz vites seçeneği ile showroomlardaki yerini alıyor. Kasım ayının sonunda ise 1.0  ve 1.2 otomatik vites seçeneği Türk tüketicisinin beğenisine sunulacak. 1.0 lt manuel ve otomatik modeller sadece Style donanım seviyesiyle sunulurken,1.2 lt otomatik versiyon ise sadece Elite donanım seviyesine sahip olacak. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz