Hurda Yasası’nda iki yöntem

 

 

 

 

Yollarımızda dolaşan 17 milyon aracın yeni ve çevreyi daha az kirleten araçlara dönüşmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Ekonomi gazetecileriyle buluşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu konuda eski araç sahiplerini ‘zorlayıcı' ve ‘teşvik edici' iki model üzerinde durduklarını dile getirdi. 

 

Bakan Ergün, Türkiye'de bu düzenleme içeresine girmesi beklenen 20 yaş üzeri araç sayısının 2 milyon civarında olduğunu belirterek "zorlayıcı model" kapsamında emisyon değeri yüksek çevreci olmayan araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) yükselten bir yol izleyebileceklerini belirterek "teşvik edici model" kapsamında ise hurda araçlara bir bedel ödeyeceklerini ve yeni bir araç almak istediklerinde kredi imkânı sunacaklarını belirtti.

 

ÇÖPTEN BENZİN AKACAK

Ergün, kanser ve GDO iddialarıyla gündeme gelen nişasta bazlı şeker (NBŞ) üretimi için gelen kota artırımında yabancı içecek firmalarının etkili olduğunu söyledi. Çöplerin geri dönüşümü üzerine çalıştıklarını da belirten Ergün, "Atıklarımızın yarısını yeniden değerlendirebilirsek 7-8 milyar dolarlık bir kaynak ve ekonomi karşımıza çıkıyor.

Kanalizasyondan enerji üretiyorsunuz. Çamur kalıyor geriye. Çimento fabrikasına para verip yaktırıyorsunuz bu çamuru. Şimdi yeni sistemler var, arıtma tesisi çamurlarından fueloil ve ham petrol üretebiliyorsunuz. Türkiye'deki birçok arıtma tesisi, çamuru ham petrole dönüşüp rafinaj işleminden sonra fuel oil, benzin, mazot olarak kullanılabilecek, çamur diye bir şey kalmamış olacak" dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz