Hurda teşviği kalıcı hale mi geliyor

OYDER Genişletilmiş İstişare Toplantısı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ağırladı. Bakan Ruhsar Pekcan, uygulaması yılsonunda bitecek olan hurda teşvik yasasının devam etmesi konusunu değerlendireceklerini ifade etti. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, 2018 Haziran ayında yürürlüğe giren hurda teşviki düzenlemesi ile 14 aylık süre içinde 276.000 aracın trafikten çekildiği bilgisini verdi.

OYDER’in gündeme getirdiği hurda teşviki yasasının sürekli hale getirilerek devam etmesi ile ilgili teklifleri değerlendireceklerini belirten Bakan Pekcan, otomotiv ihracatının düşmesinde dünya konjonktürünün ve ticaret savaşlarının etkili olduğunu kaydetti. Bakan Pekcan, İngiltere’nin Brexit dolayısıyla AB’den ayrılmasının otomotiv ihracatına olumsuz etkisini en aza indirmek için de; Bakanlık olarak çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu; geçen hafta yapılan faiz indiriminin sektör için önemine değinerek şunları söyledi;

“Öncelikle son iki ayda enflasyonda yaşanan düşüş, Merkez Bankası’nın arka arkaya açıkladığı faiz indirimleri ile; genel faiz oranındaki azalma ve daha stabil kur hareketleri, artık dengelenme sürecinden büyüme sürecine geçişin başladığını bizlere gösteriyor. Ancak geleceğe ümitle bakarken bugün yaşanan sıkıntıları da görmezden gelemiyoruz. Otomotiv sektörü geçen yıla göre %46 oranında daralmış durumdadır. 2015-2016 ve 2017 yıllarında yaklaşık 1 milyon adet satış seviyelerine oturmuş olan sektör, 2018 yılında 620 bin ve 2019 yılında ise 400 bin seviyelerine gerilemiştir.

Bugün bu büyük ülkenin, yılda sadece 400 bin adet satış ile mevcut yapıların yaşaması da mümkün olamayacaktır. Nitekim geçtiğimiz bir yıl içinde 725 adet tüzel kişilik ile temsil edilen OYDER, bugün 675 adet tüzel kişiliğe gerilemiştir.”

‘Bayiler KGF’den faydalansın’

“Otomotiv sektöründeki sıkıntıların sadece faizle sınırlı olmadığını belirten Şahsuvaroğlu sermaye erimesi probleminin de çok ciddi sıkıntılar yarattığını da belirterek; “OYDER Üyeleri KOBİ statüsünde olmakla beraber yüksek ciroları sebebiyle Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) yararlanamamaktadır. Otomotiv Yetkili Satıcılarının KOBİ imkanlarından yararlanabilmeleri için çalışma yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda Otomotiv Yetkili Satıcıları’nın yaşadığı sermaye erimesi ve işletme zorluklarının telafisine yönelik şirketlerimize Can Suyu Kredisi tahsisi; ile finansal kredi desteği sağlanması için gerekli işbirliğini Sn. Bakanımızdan talep ediyoruz. Cansuyu kredisinin en az iki yıl geri ödemesiz ve en az beş yıla yayılmış bir finansal destek olması durumunda şirketlerimiz rahat bir nefes alacaklardır”

Vergi sistemi çok karışık

“Yıllardır üzerinde konuştuğumuz bir diğer konumuz da otomotiv ürünlerine uygulanan karmaşık vergi sistemidir. Bildiğiniz gibi zaten çok yüksek oranlarda olan ÖTV uygulaması iki sene önce bir de kademelendirilerek oldukça karmaşık hale geldi. Bu nedenle önümüzdeki dönemde vergi sistemimizin AB standartlarına uygun, sade, anlaşılır ve basit bir hale getirilmesini talep ediyoruz. Böylece çok daha adil bir vergi düzenlemesine ulaşacağımıza inanıyoruz.”

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce de yaptığı değerlendirmede şu görüşlere yer verdi;
”Bize göre ekonomide en kötü günler geride kaldı ve iyileşme süreci başladı. Biz de bu döngünün olumlu şekilde devam edeceğini öngörüyoruz. 2016 yılında başlayan ve tüm dünyada etkisini gösteren korumacı politikalar dünya ekonomisi için kötü sonuçlar doğurdu. Bu durum ister istemez otomotiv pazarını da olumsuz etkiledi. Buna paralel olarak da üretimde düşüşler görülüyor. Ülkemizdeki otomotiv pazarının yükselişe geçmesi için hurda teşviki uygulamasının sürekli hale getirilmesi önemlidir.”

OSD Genel Sekreteri Osman Sever ise küresel piyasalarda yaşanan daralmanın ülkemizde de etkisinin hissedildiğini dile getirerek “1.7 milyondan 1.4 milyona gerileyen üretim adetlerinin en büyük sebebinin iç pazardaki daralmadır.” diye konuştu.

iki yılda çeyrek milyonuncu Skoda Karoq banttan indi

Hibrit Toyota sayısı 14 milyonu geçti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz