Hurda “ölü” doğdu

0

 

Hurda yine “ölü” doğdu..

Türkiye otomotiv pazarında bir yandan vergiler yükseltilirken, bir yandan da teknolojisi eskimiş, çevre kirliliğini artıran ticari araçlara yönelik hurda uygulamasında değişiklikler yapılıyor.

Konuyu gündeme taşıyan Radikal Gazetesi Otomotiv Editörü Mehmet Ali Kantarcı, şunları yazdı:

Ulaştırma Bakanlığı’nın  ağır vasıtalarda hurda kapsamını 22 yaş ve üzerine genişletmesi pazarda büyüme yaratmayacak.  Hurda indirimi uygulanan araçlara  kamyon, çekici, tanker ve otobüslerin yanısıra  minibüs ve kamyonetlerin de eklenmesinin  2’inci eli  bir miktar hareketlendirmesi bekleniyor.

Mercedes Benz Türk Kamyon Müdürü Bahadır Özbayır, ilk hurda indiriminin  2009 'da 1979 model ve öncesi ağır araçlara çıktığını hatırlatarak şunları söyledi :

"Hurda ve vergi affı uygulamasının 90 model ve öncesi kamyonları kapsayacak şekilde genişletilmesi trafikten kaydı silinen kamyonların sayısında artış getirir. Ancak bir önceki uygulamaya  bakarak yeni  satışlara etkisinin çok sınırlı olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca  önceki uygulamada kilo başına verilen 1.3 liralık hurda bedeli de  1.1 liraya düşürüldü. Otobüste ise hiçbir filo sahibi zaten halihazırda o kadar eski otobüs kullanmadığından 0 km. satışlara hiçbir etkisi olmaz."

Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Prof.Ercan Tezer de uygulamının 10-15 yaşlarındaki ikinci el kamyon pazarına etkisinin olabileceğini ancak eski araçların trafikten kayıtlarının silinmesi açısından yararlı olacağını belirtti.  

Mehmet Ali Kantarcı-Radikal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here