Hurda indirimi ile ÖTV destekli son fırsat günleri başladı

Otomotivde ÖTV ve KDV destekli dönemin şimdilik son 15 gününe girildi. Buna son anda eklenen 15 ve 12 bin liralık güncel hurda indirimi düşen satışlara çözüm olabilecek mi? Yoksa otomotive yeni ek destekler mi gerekiyor? Sorunun cevabını Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu verdi.

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, güncel hurda indirimi hakkında açıklama yaptı.

Torba Yasa ile hurda indirimi artırıldı

Hurda indirimi Torba Kanun ile yeniden düzenlendi ve ugulama tebliği de yayınlandı. Hurda indirimi için terkin edilecek üst limit rakamı 10 bin TL’den 15 bin TL’ye yükseldi. Son bir yıldır 3-8-10 bin TL olarak üç kademede ugyulanan hurda araç indirim tutarı 12-15 bin TL olarak güncellendi.

OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu, “Hükümetimizin sektörümüze olumlu yaklaşımının bir devamı olarak gördüğümüz bu yasanın 2019 yılında otomobil satışlarına katkı yapacağını düşünüyorum. Bu düzenleme ile birlikte bu yıl ki beklentide yüzde 5-10 aralığında bir ivmelenme meydana getirmesini bekliyoruz. Ayrıca, yüksek faiz sarmalındaki tüketicilerimizin faiz yüküne de bu şekilde bir fayda sağlanmış olacaktır.” görüşünde.

Tüketici Haziran fırsatlarını önemsemeli

Şahsuvaroğlu, otomobil almayı düşünen tüketicilere de tavsiyelerde bulundu:

“Otomotiv sektörü bu desteklere çok ihtiyaç duymakta. Özellikle mayıs ayında hurda teşviki indiriminin güncellenmesiyle ilgili teklifin tüketicide oluşturduğu beklentiye bağlı kayıp da haziran ayında bir nebze olsa kapanabilir. Hurda teşvikine ek olarak 30 Haziran tarihinde sona erecek ÖTV indirimi, markaların yaptığı kampanyalar önemli bir fırsat. Tüketiciler bu son fırsatları kaçırmasın.”

Otomotivciler destek istedi, Bakanlık verdi, destek artabilir

Şahsuvaroğlu, güncel hurda indirimi uygulamasının arka planından da söz ederek, şu bilgileri verdi:

“Otomotiv sektörünün gelişimine katkı sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi tüm sektör oyuncularının arzu ettiği bir destekti. Bu durum ise sektörümüzü temsil eden tüm derneklerimizin gösterdiği yoğun çabaların hükümetimiz nezdinde karşılık bulmasıdır. Önümüzdeki dönemde yeni desteklerin olması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnanıyoruz ki yılın ilerleyen dönemlerinde yeni destekler ile satışlar artacak ve yıl beklentilerin üzerinde bir rakam ile kapanacaktır.”

Otomotivde markaların son kampanyaları için haberimize bakabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz