Hükümet “babayiğit’e ortak olacak

 

 

 

 

Hükümetten yerli otoya altın hisse açılımı

Otomobil Yetkili Satıcıları Derenği OYDER tarafından düzenlenen 5. Otomotiv Kongresi'nde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yerli otomobile inancını tekrarladıktan sonra "Varsa içinizde bunu yapacak gelsin görüşelim. Sessiz hisse, altın hisse deyip, devlet olarak katılalım, Her türlü desteği verelim. Haydi Ajlan" dedi.

Yerli veya yabancı her türlü başvuruya açık olduklarını dile getiren Çağlayan, "Altın Hisse" açılımını ilk kez ortayla koydu. 

 

Yerli otomobil konusunu, Türkiye'nin dışarıya bağımlığını azaltmak için ‘göbek bağını kesme’ye benzeten Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:

 

"Türkiye bunu yapabilecek güce, akla ve sermayeye sahiptir. Yan sanayimizle iftihar ediyorum. Yan sanayimiz bir otomobilin yüzde 85'ini yapabilecek yetkinliğe, güce ve imkana sahiptir. Türkiye, otomobilini, uçağını, helikopterini ve jetini de üretecek. Yerli otomobilden kastımız adının Ahmet, Mehmet olması değildir. İstiyorum ki nasıl Hyundai denildiğinde Güney Kore, Toyota denildiğinde Japonya akla geliyorsa, Türkiye'nin otomobil markası olduğunda Türkiye akla gelsin."

 

Kongrenin bir diğer önemli ismi ise Meksika Eski Devlet Başkanı Felipe Calderon oldu.

Calderon “BRIC Ülkeleri’nin yanına çok önemli bir grup daha eklendi; MIST Ülkeleri, yani Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye. Bugün dünyanın gözü artık MIST Ülkeleri üzerinde. Türkiye ve Meksika son derece stratejik öneme ve birçok yönden avantaja sahip” şeklinde konuşurken; “Meksika birçok önemli otomotiv markasının üretim sahalarının olduğu bir nokta oldu. Aynı zamanda yan sanayimiz çok güçlü ve Amerika’dan yüzde 30 daha ucuza üretim yapabiliyoruz. Türkiye’nin de aynı pozisyona sahip olduğunu söyleyebilirim” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz