Honda’nın son teknolojisi: Walking Assist

Honda Walking Assist

Honda Motor, 2008 yılında Osaka’da gerçekleştirilen Uluslararası Yaşlılar ve Engelliler Ekipmanları ve Rehabilitasyonu Ticaret Fuarında popüler robot Asimo’dan esinlenerek yaşlılara ve ayak kaslarında zayıflama görülenlere yürürken destek olabilecek bir yürüme destek cihazı tanıtmıştı.

Honda yaptığı açıklamada ürününü “Kalça açı sensörlerinden alınan bilgilere göre ortak kontrol uygulayan motorlar, kontrol işlemcisinden gelen komuta göre optimum destek sağlıyor. Bu destek sayesinde kullanıcının adımları cihaz kullanılmadan atılan adımlara göre uzayarak, yürüme daha kolay hale geliyor” şeklinde tanıtmıştı.

Aradan geçen 5 yılın ardından geçtiğimiz mayıs ayında Honda, “Walking Assist” adındaki 100 adet giyilebilir destek cihazını, Japonya’da 50 farklı hastane için kiralamaya başladı. Kasım ayına gelindiğinde Honda’nın destek cihazı uluslar arası sulara ulaştı.

Şu sıralar Amerika’daki Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü’nde test edilmeye başlayan cihazın, başta her yıl yaklaşık 800 bin kişinin felcin kurban olduğu Amerika olmak üzere tüm dünyaya oldukça faydalı bir tıbbi gelişme olduğunu söylemek yanlış olmaz.

1999 yılından bu yana geliştirilen 2,6 kilogram ağırlığındaki cihaz farklı vücut ölçülerine göre bele yerleştiriliyor ve 22.2 voltluk bataryası tam şarj edildiğinde 60 dakika kullanılabiliyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz