Honda’nın “küçüğü” geliyor

Gebze’de yılda 50 bin araç üretim kapasitesine sahip Honda Türkiye, Civic Sedan modelinin ardından yeni bir küçük  (B) sınıfı araç üretimi için kolları sıvadı. Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, Civic Sedan ile 50 bin adetlik üretim kapasitesini dolduramadıklarını belirterek, "İhracatla birlikte ancak 20 bin  adet Civic Sedan üretiyoruz. Gerisi  atıl duruyor. Bu boşluğu B sınıfı yeni küçük bir SUV veya sedan ile doldurabiliriz” dedi. 

 

          Honda CR-V 1.6 lt dizelin lansmanında konuşan Yamasaki ;”Honda olarak Türkiye’de C segmentinde ilerliyoruz. Ama kapasiteyi doldurabilmek için B Sedan veya SUV üretmeyi düşünebiliriz. Şu an itibari ile tüm olanakları değerlendiriyoruz. Hangisinde daha fazla kar edeceğimiz konusunda çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

 

           2015’te gelebilir

 Üretilmesi planlanan yeni modelinin startının 2015 olacağının sinyallerini veren Yamasaki Türk tüketicisinin halen ağırlıklı sedan tercih ettiğini ancak crossover ve HB’lerin de payının artmaya başladığını belirtti.Almanya’ya Civic Sedan ihraç ettiklerini, yeni pazarlar bulmak için çalıştıklarını söyleyen Yamasaki markanın tekrar sporvu kişiliğine döneceğini  vurguladı. Honda’nın önümüzdeki aylarda F1’e dönüşüyle birlikte yeni sportif modellerin de geleceğini açıklayan Yamasaki ,”Gelecekte Türkiye’de de satışa sunacağımız NSX ve Type R modelleri, Honda’nın sportif, yenilikçi ve eğlenceli yanını pekiştirecek^dedi.

 

 

 

Küçük motor üretecek

2012’de  25 milyon Honda müşterisine ulaştıklarını , 3,8 milyonluk otomobil müşteri sayılarını da 2017  sonunda 6 milyona çıkaracaklarını söyleyen Yamasaki,  "Yeni küçük dizel ,benzinli ve elektrikli motorları yakında tanıtacağız. Avrupa’da önemli bir başarı hedefliyoruz ve ‘Earth Dreams Technology’ motorlarımızın ilki olan 1.6 i-DTEC sayesinde Türkiye’deki müşterilerimizi  performans ve düşük tüketimle buluşturacağız. CR-V dizel sadece 4,5 lt  tüketimiyle Türkiye’de büyüyen SUV pazarında güçlü bir konuma yerleşecek” dedi.

kutu

 

5 bin satacak


Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erdem Soydaş Türkiye’deki SUV segmentinde  2008’de % 20 olan düz vites satışlarının bugün 60’a çıktığını aktardı.  CR-V 1.6 i-DTEC’in vergi avantajıyla 80.9 bin TL’den başlayan iddialı bir fiyatla showroomlara indiğini belirten Soydaş yıl sonuna kadar 800, 2014’te 4200 dizel CR-V satacaklarını belirtti. Önden çekiş ve manuel vites kombinasyonu ile 120 Bg ve 300 Nm tork üreten CR-V 100 km’de 4,5 lt yakıyor. Araç  2.2lt dizel CR-V ile karşılaştırıldığında 116 kg daha hafif.

 

 

    Yamasaki dizel CR-V’nin başlangıç fiyatını 80.9 bin TL olarak açıkladı.

 

 

 

 

  ABD Ohio’da üretilecek spor Honda NSX 2015’te Türkiye’de de satılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz