Honda’dan dizel hamlesi

Günümüzde 10. nesil ile yollarda olan Civic'in en güçlü versiyonu olan Type R ise turbo beslemeli ve 310 hp

Uzun yıllar “dizel” motorlu araç üretmeyen Japon marka Honda, bir süre önce Avrupa’da Civic Hatchback modeliyle pazara inmişti. Başarılı sonuçlar almaya başlayan marka düşük yakıt tüketimine sahip sınıfının en hafif dizel motoru 1.6 i-DTEC’i şimdi de SUV modeli CR-V’ye uyarladı.  Honda’nın Earth Dream Technology serisi motorlarının ilk örneği olan dizel motor  önden çekiş ve manuel vites kombinasyonu ile 300Nm tork ve 120 beygir güç üretirken 100 km’de 4.5 lt harcıyor. Honda, Avrupa’daki tüm CR-V satışlarının yüzde 30’unu dizel versiyondan yapmayı hedefliyor.

2014’te 20 bini geçecek

Geçtiğimiz yıl ülkemizde 16.5 bin otomobil satan Honda, dizellerin gelmesiyle  bu yıl 17.5 bin , 2014’te ise 20 bin adetlere ulaşmayı hedefliyor.  Ekim sonu itibarıyla Türkiye’ye ithal edilmesi öngörülen dizel CR-V’nin kesin fiyatı ve satış hedefleri henüz belli değil. Ancak Avrupa’da 2 lt dizel VW Tiguan’ı kendine rakip alan aracın Türkiye’de tamamen aynı sınıfta bir muadili yok. Fiyatının 90 bin TL’ler civarında oluşması beklenen dizel CR-V’den binli adetlerde satış öngörülüyor.  Gebze’de üretimi yapılan Civic sedanda 1.6 lt dizel motorun kullanılmayacağı açıklanırken 2013 yılı benzinli Civic ihracatının 5 bin adetlerde oluşacağı da belirtiliyor.

5.1 milyon sattı

CR-V dizelin Prag’da yapılan test sürüşünde konuşan Honda Türkiye Oto. Satış ve Paz. Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Soydaş 1996’dan bu yana dünyada  5.1 milyon adedin üzerinde satılan CR-V’nin dizelle daha da güçleneceğini belirterek şunları kaydetti;

“Çekiş türüne göre Türkiye’deki SUV satışları incelendiğinde, 4×2 modellerin 2008’deki yüzde 4’lük payı 2013’e kadar yüzde 77’ye yükseldi. Türkiye’de şanzıman tercihlerinde de manuel vitesin tercih edilme oranı SUV segmentinde yüzde 20’lerden yüzde 62’ye çıktı.  Tüm bu veriler ışığında Honda olarak artık  müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Aracın, vergi avantajının getireceği rekabetçi fiyatıyla önemli başarı göstereceğine inanıyoruz.”

 

Erdem Soydaş 1.6 lt dizel CR-V ‘nin 2.2 lt’den 116 kg hafif olduğunu söyledi.

 

 

HONDA CR-V 1.6 DİZEL SÜRÜŞ İZLENİMİ

Prag’da denediğimiz dizel Honda CR-V geleneksel Honda sürüş kalitesine sahip. Araç , dizel motorun hafiflemesiyle daha çevik bir kimlik kazanmış. Ancak ülkemizde satılan 2 lt benzinli motora göre biraz daha gürültülü. Hem dizel hem de küçük motor olması araca verilen güçlü gazlamalarda yüksek sese neden oluyor. Ancak bu da ekonomikliğin bir yan etkisi. Dizel versiyonunun önden 2 çekerli olması da sürüşe önemli bir rahatlama getirmiş durumda. Yani biraz ses karşılığında maksimum ekonomi ve güzel bir yol tutuşa sahipsiniz.

 

hond dizel cr-v

 

 

Honda jet 4.5 milyon euro

1963’ten beri otomobil üreten Honda 4.1 milyon araç üretiminin 1 milyonunu Japonya’da satarken gerisini denizaşırı ülkelere yönlendiriyor. Motosiklet, motor üretimi de yapan marka 1986’da başlattığı  Honda Jet’lerin seri üretimine 2014’te start verecek. 4 yolcu kapasiteli,  770 km hız yapabilen 2200 km menzilli jetlerin fiyatı yaklaşık 4.5 milyon euro olacak.  Jet’lere Türkiye’den 2 sipariş olduğu belirtiliyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz