Honda Türkiye’de 2. vardiya zili

Yeni Honda Civic Sedan yatırımında deneme üretiminden sonra bu hafta beri üretime başlayacak olan Honda Türkiye, ikrinci vardiya için düğmeye bastı.

150 milyon TL’lik yeni yatırımla yeni nesil Civic Sedan üretiminde artık son adıma ulaşan Honda Türkiye, 16 Ağustosta seri üretim aşamasına geçiyor.

50 bin adetlik yıllık üretim kapasitesini Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerini de ihraç pazarlar arasına katarak, değerlendirmek isteyen Honda, 100-150 bin adetlik kapasiteler için de hazır olduğu izlenimi ve sözü veriyor.

Honda’nın yeni Civic ile başlayan atağının yeni adımı ise önümüzdeki yıl Nisan ayında atılacak. Nisan ayına kadar 560 yeni personel istihdam ederek istihdamda 1000 adetlerin üzerine çıkacak olan Honda Türkiye, nisan ayında ikinci vardiyayı başlatma kararı aldı.


HONDA TÜRKİYE üst yönetimi… Başkan Hideto Yamasaki, Başkan Yardımcısı İSmail Sümer, Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok.

Bu yıl 20 bin satacak

Türkiye’nin ilginç bir otomobil ülkesi olduğuna dikkat çeken Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok ise “Ürettiğimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz, ülkede sattıklarımızın ise yüzde 80’ini ithal ediyoruz. İlginç bir profil çiziyor Türk tekicileri. Biz, bu ortamda 50 binlik kapasitemizin tümünü kullanmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu rakamı yakalayabileceğiz. İç pazarda ise her türlü olumsuzluğa rağmen bu yılı 20 bin adetlik satışla kapayacağımızı öngörüyoruz. Bunun içinde Civic Sedan LPG başrolü oynuyor. CR-V modelimiz yüzde 90 oranıda dizel-otomatik kombinasyonuyla satılıyor. Yeni HR-V modelimizin bu yılki satış hedefi ise 1000 adet. Dizel otomatik versiyonu için 2017 yılı sonu veya 2018 yılı başını bekliyoruz.

Özütok, yeni HR-V’nin ilk partide ithal edilen benzinli otomatik versiyonlarının hemen tükendiğini belirterek, “Bu konudaki eleştiriler doğru olabilir. Dizel otomatik eksik ama yüksek oturma pozisyonu, güvenlik donanımları ve şık yapısıyla şehir içinde dizel otomatik eksiğini hissettirmeyen bir model olduğunu düşünüyoruz” dedi.

YENİ CİVİC SEDAN NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

Honda Türkiye’nin önümüzdeki günlerde seri üretimine başlayacağı ve dünyaya ilk kez HB kardeşi ile birlikte ekim ayı başında Pari Otomobil Fuarı’nda sergileyeceği Civic ailesi Türkiye’de ekim ayında satılmaya başlanacak.

Başlangıçta benzinli ve LPG’li motor seçenekleriyle satılacak olan Civic Sedan’a sadece Türkiye için üretilecek dizel motor seçeneği 2017 yılında eklenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz