Honda Türkiye Başkanı’ndan özeleştiri

 

Vergiler nedeniyle çekingen kaldık ama

Türkiye pazarı hep aklımızda oldu

 

Sonunda Honda, vergi avantajlı küçük dizel motor pazarına girdi. Her ne kadar otomatik vites seçeneği henüz sunulamıyor olsa da bu konuda iyi haberler için çok beklenmeyeceğini belirtiyor yetkililer.

Kompakt sınıftaki iddialı modeli Civic ile 1.6 litre hacimli dizel motoru Türkiye pazarına 3.6 litrelik yakıt tüketimi ve 300 nmt tork gibi iddialı verilerle sunan Honda, fiyatını da 61 bin liradan başlayan olarak ilan etti.

Türkiye'de aynı motorla iki ayrı donanım seçeneğinde Civic HB modeliyle satışa çıkan yeni araç, yılda 100 adetlik satış hedefine sahip.

 

CIVIC SEDANA DİZEL MOTOR OLACAK MI?

Honda Türkiye CEO'su Hideto Yamasaki, 1.6 litre dizel motorun önümüzdeki dönemde diğer Honda modellerinde de görüleceğini dile getirmesine rağmen bunun Türkiye'de üretilen Civic Sedan için geçerli olmadığını da ifade etti.

Yamasaki, "Civic Sedan için dizeli düşünmüyoruz. Kompartıman yetersizliğimiz var. ŞU anda uygulanmayacak. İleride yeni nesillere olabilir" şeklinde konuşuyor.

Bazı bilgilere göre bir sonraki nesil Civic Sedan için geçerli olması mümkün olan yeni dizel motorun uygulanacağı ilk model yeni nesil CR-V olacak. Mayıs ayında 2.0 litre benzinli motorla Türkiye pazarına girecek olan yeni CR-V'ye ekim ayında 1.6 lt dizel motor seçeneği eklenecek.

Başkan Yamasaki, Civic sedan için ECO adıyla satışa çıkan LPG'li versiyonun çok tutulduğunu ve üretimine devma edeceklerini belirtiyor. Mart ayında tüm Civic Sedan satışlarının yüzde 50'sinin ECO adlı LPG'li versilyondan oluştuğunu, yıllık bazda yüzde 44 oranında LPG'Li Civic Sedan satışı hesapladıklarını açıkladı.

Civic Sedan'a dizel motor uygulayamadıkları için LPG'li versiyon çözümü geliştirildiği dikkate alındığında, Honda'nın da pek tahmin etmediği bir satış artışı anlamına geliyor bu rakamlar.

20 BİN CIVIC SEDAN ÜRETECEK, 18 BİN HONDA SATACAK , 6500 İHRAÇ EDECEK

Zaten bu yüzden bu yıl 18 bin adetlik satış hedefinde ana dilimi Civic Sedan satışı oluşturuyor.

Honda Türkiye bu yıl 1500 adet Civic Hb, 1500 adet CR-V, 1500 adet Jazz ve 13500 adet Civic Sedan satmayı hedefliyor. Şekerpınar'daki üretim tesislerinde 20 binlik üretim planlayan Japon otomotiv devi, bunun üçte birini yani 6.500 adetini ihraç edecek. 

Honda'nın 2008 krizinde Avrupa satışlarının 400 bin adetlere yükseldiğini ama sonraki yıllarda önce 250 bine geçen yılsa 148 bin adetlere gerilediğini söyleyen CEO, bunda Avrupa otomobil pazarının yüzde 30 daralmasının payının büyük olduğunu hatırlattı. "Pazar payımızı kaybediyoruz. Bu bizim için çok önemli bir sorun. Ama yeni dönem planlarımızı bunu geri almaya yönelik yaptık. Özellikle 2015 yılında çıkması hesapları yaptığımız ve yarış pistlerinden geliştirdiğimiz Type-R imajımıza büyük katkıda bulunacak. Bizi imaj lideri yapacak. Türkiye pazarı Avrupa gibi değil. Büyümeye devam ediyor. Ama biz burada biraz utangaçız. Vergi sisteminden çok amğdur olduk Türkiye'de. Yeni vergi avantajlı dizel motorla elde edeceğimiz 100 adetlik satış rakamı büyük bir rakam değil. Ama aynı motorun uygulanacğı yeni nesil CR-V ile satışlarımızı daha da artıracağız. Küçük dizel motorun geliştirilmesinde Türkiye pazarı hep aklımızda oldu."

 

BU YIL YÜZDE 3.3 BÜYÜYECEK

Honda'nın 2008 krizi sonrasında yaşanan "Survivor" döneminde tek başına yola devam ederek, ayakta kaldığını ifade eden Honda Türkiye otomobil Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erdem Soydaş, bu yılki pazar hakkında şunları söyledi: "Tüm sektörde survivor dönemi yaşandı. Honda tek başına yola devma ediyor. Türkiye'de de pazar payı kaybettik ama yeni dizel motorla artık atağa başlıyoruz. 2012 yılında yüzde 3 büyüdük. Bu yıl ise hedefimiz yüzde 3.3. İlkl 3 aylık satışlar planladığımız gibi gidiyor. Özellikle LPG'li Civic satışlarımız çok iyi gidiyor. Talebe yetişemiyoruz. Pazarın genel hacmi ise ODD'nin belirttiği gibi gerçekleşir. Bu da 2012 yılı seviyesidir." 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz