Honda, spor yapacak

 

 

Japon otomotiv devi Honda, 2008 yılındaki küresel ekonomik krizle içine girdiği gerilemeden çıkma planlarını tamamladı. Ekonomik krizin ardından deprem, Tsunami, nükleer sızıntı ve Tayland'da sel felaketleriyle 2008 yılında aldığı yarayı sağaltmakta geciken Japon şirket, bu yıl yeni planını açıkça ortaya koymaya başladı.

2008 ile birlikte Japon Yeninin aşırı değerli hale gelmesiyle ihracatçı kimliğini de yitiren şirket, Yen'in yeninden değer yitirmeye bşalamasına da paralel artık yeniden büyüme planlarını masa üstüne koydu.

Kendisini sporcu ve yarışçı olarak tanımlayan Honda, kriz nedeniyle Formula1 yarışlarından çekilmişti. Civic Type R modelini de yenilemeyen marka, NSX adlı efsanevi modelini de adeta raftan kaldırmıştı.

rankfurt Motor Shoow'da markanın Satışv e Pazarlama'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Soydaş ile konuştuk.

Soydaş, Honda'nın 2017 yılında 6 milyon adetlik satış hedefi belirlediğini ve artık bu yolda önemli adımlar atacağını söyledi.

 

BU YIL 3.7 MİLYON ADET SATACAK

Japon sanayi devi Honda, otomobilin yanı sıra motosiklet ve küç ük özel jet uçakları da üretiyor. Ayrıca markanın Asimo adlı kendi kendine pek çok iş görebilen robotunu da hatırlıyoruz. Şimdi de kendi kendine çimleri biçen bir robot yapmış. O da fuarda bir kenarda çimleri biçiyordu.

Japon marka Amerika'da Honda markasının yanı sıra Acura adıyla da faaliyet gösteriyor. Bu markalarıyla bu yılki satışlarının 3 milyon 700 bin adete ulaşacağını planladıklarını söşleyen Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Soydaş, "Aszıl hedefimiz ise 2017 yılında 6 milyon adete çıkmak. Bunu nasıl yapacağımızı da konuştuk. Japonya'da yıllar sonra çıkacak yeni modelleri de gördğümüz toplantılara katıldık. Artık Honda yeniden sporc kimliğine kavuşuyor. Bunu 2015 yılında göreceksiniz. Formula 1'e geri döndüğümüzü açıklamıştık. Şİmdi 2.0 litrelik motorla 280 beygir gücündeki yeni Civic Type R modelini 2015 yılında pazara sunacağımızı da açıkladık. Sırada efsanevi NSX modelimiz var. Şu anda konsept halini sergiliyoruz ama bu haliyle bile Amerika'da test parkurlarına çıkıyor. Yani yüzde 80-90 bu araç üretilecek. Cİvic Sedan modeli de 2016 yılına doğru çok sportif hatlarla yenilenecek. Yani kısacası artık Honda yeniden sporcu kimliğini arkasına alarak, büyüyecek."

 

AVRUPA'NIN PAYI NE OLACAK?

Honda'nın en büyük pazarı Amerika. Satışlarının 2 milyon adeti orada gerçekleşiyor. Sonra Japonya ve Asya geliyor. Avrupa'da ise işler biraz kötü gidiyor.

Soydaş, işin bu kısmını şöyle anlattı:

"2008 krizi sonrasında Yen aşırı değerli hale gelirken Güney Kore Won'u da bunun tersini yaşadı. Bu da Koreli markalara uluslararası pazarlarda büyük avantaj getirdi. Şimdi ise geri dönüş süreci yaşanıyor. Yen'deki aşırı dğerlilik nediniyle krizin ve Japonla'da yaşanan felaketlerin etkisi büyük oldu. Avrupa'da 400 bin adetlerde seyreden Honda satıları 150 binlere geriledi. Bunu tersine çevirmek için neredeyse hiç dizel motor üretmeyen Honda, Avrupa için 1.6 litrelik dizel motor geliştirdi ve bunu Civic HB modeline kombine etti. Şimdi bunun uygulanacağı üçüncü model olarak Civic Sport Tourer ortaya çıktı. Arkadan Type R geliyor."

Honda, sporcu kimliğine geri dönerek, yeniden dünyanın en büyük 5-10 üreticisi içinde olmayı tek marka halinde sürdürmeye kararlı. 

Bu yeniden yükselişte Türkiye'nin payına nelerin düşeceği ise henüz bilinmiyor. Soydaş, bu konuda konuşmak için çok erken olduğunu belirtiyor.

Türkiye'de 50 bin adetlik üretim kapasitesiyle yıllardır Şekerpınar merkezli faaliyet gösteren Japon dev, 2008 krizinde ortaya atılan kapanma senaryolarını tamamen geride bırakmış durumda. Yeni dönemde hangi rolleri alacağı ise dile getirilmiyor.

Bu dile getirmeme planların henüz netlik kazanmamasından kaynaklanıyor.

Türkiye, Honda'yı da diğer büyük yatırımcılar Ford, Renault, Fiat, Mercedes Benz, Hyundai ölçeğinde görmeyi arzuluyor.

 

 

 

SAWAI DE FUARDAYDI

Bu arada Honda Türkiye eski Genel müdürlerinden Katsumi Sawai ile de fuarda Honda standında karılaştık. Türkiye yıllarını unutmadığını söyleyen Sawai, Türkiye'yi çok sevdiğini de dile getirdi. Halen Almanya'daki Honda bayi teşkilatının başında olan Sawai tatil için Türkiye'ye gelmiş.

Eski Genel Müdür Sawai, şimdiki Honda yöneticilerinin fuarda olanlarıyla da hasret giderdi ve Türkiye'ye selamlarını söyledi.

 

 

 

CR-V 1.6 DİZEL EKİMDE SATIŞTA

Honda'nın bu yılki yeni model planında geçtğimiz bahar aylarında benzinli modeliyle satıa çıkan yeni CR-V SUV'unun vergi avantalı dzel modeli ilk ırada geliyor. Ekim ayı sonlarında satışa çıkması planlanan yeni 1.6 litrelik dizel motorlu CR-V'nin fiyatı ise henüz açıklanmadı.

Önümüzdeki yıl satışa çıkacak olan Civic SportTourer ise sipariş üzerine gelecek ve CR-V'den uzak olacak. Yeni Civic Sport Tourer, teknolojik donanımlarıyla dikkat çekiyor. Araçta aktif şası kontrolü ile üç ayrı seviye seçilebiliyor.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz