Honda NSX testi

Honda’nın süper sporcusu NSX’in limitleri McLaren-Honda F1 pilotu Fernando Alonso tarafından zorlandı. Alonso, Honda’nın Marysville-Ohio’da bulunan Performance Manufacturing Centre (PMC)’da üretilen yeni Honda NSX ile Portekiz’deki Estoril Pisti’ne çıktı.

3.5 litrelik V6 motora sahip çift turbo ve üç elektromotorlu hibrid sistemi bulunan NSX’i test eden Alonso, daha sonra aracı şu şekilde yorumladı: “Sürüş hissi ve performans açısından kıyaslayacak olursam en çok fren performansından etkilendim. Bence NSX’in verdiği sürüş hissi, bizim Formula 1’de hissettiğimizden çok da farklı değil. Formula 1 aracıyla kıyasladığımda biraz daha yumuşak ve biraz daha keyifli bir sürüş hissi veriyor. Diğer taraftan yarış atmosferinin vermiş olduğu sertlik de var tabi. Sanat eserinin zarafeti ile teknik çizimin kesinliğine benzetilebilir.”


Fernando Alonso NSX koltuğunda

Honda’nın yeni hibrid spor otomobili gücünü uzunlamasına konumlandırılan çift turbo ile beslenen V6 silindirli DOHC motordan alıyor. Bu güç, dokuz oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman tarafından tekerleklere iletiliyor. Ayrıca motor ile şanzıman arasına hızlanma, fren ve vites değişimlerinde performansı arttıran bir elektromotor entegre edildi. Bunlara ilave olarak ön aksta birbirinden bağımsız çalışan ve anlık olarak yüksek tork üreten iki adet yüksek performanslı elektromotor bulunuyor. Sistem toplam 581 HP güç üretiyor.

NSX’in teslimatına sonbaharda başlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz