Honda HR-V’nin fiyatı ve özellikleri

Küçük SUV segmentinin yaratıcısı Honda HR-V geri döndü. Geçen yılki tanıtımdan sonra Türkiye’de satılmaya başlanan yeni nesil HR-V, eski nesle göre hem tasarım hem de donanım olarak büyük değişiklikler göstererek, yoluna devam ediyor.

İlk kez 1999 yılında ilk kez satışa çıkan ve 2007 yılına kadar yollarda kalan Honda HR-V, Avrupa’da 110 bin, Türkiye’de ise 4.500 adetlik satış rakamların ulaşmıştı.

Yeni HR-V’nin yıl sonuna kadarki satış hedefi 1000 adet. Yıllık bazda 1500-2000 bin adetlik satış öngörülen HR-V, iki motor seçeneğiyle satılmaya başlandı.

Yeni HR-V fiyatları 89.900 TL’den başlıyor.

Honda’nın yeni HR-V modeli, Dalaman-Fethiye arasındaki yollarda basın test sürüşüyle tanıtıldı.

HONDA HR-V Foto Galeri

HR-V MOTOR VE ŞANZIMAN SEÇENEKLERİ

Yeni Honda HR-V’de 130 HP gücünde 1.5 i-VTEC benzinli ve 120 HP gücünde 1.6 i-DTEC dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği yer alıyor. Her iki motor da 6 ileri manuel şanzımanla donatılıyor.

Tüm bunlarla birlikte 1.5 i-VTEC motor seçeneği için, sürüş hızına bağlı olarak motoru ideal devirde tutan, sürekli değişken CVT otomatik şanzıman da sunuluyor.

1.6 i-DTEC dizel motor ise bir yıllığına sadece 6 ileri manuel şanzımanla kombine.

Benzinli motor seçeneğinde manuel şanzımanla karma kullanımda 5,6 lt/100 km’lik tüketim değerlerine erişilebilirken otomatik şanzımanda 5,2 lt/100 km’lik tüketime ulaşılabiliyor.

Dizel motorla donatılmış yeni HR-V, 4,0 lt/100 km’lik tüketim değerine sahip.

Önden çekişli HR-V’nin manuel şanzımanlı versiyonları 192 km/s’lik maksimum hızda seyredebiliyorken CVT otomatik şanzımanlı versiyonlar maksimum 187 km/s’lik hıza çıkabiliyor.


Honda HR-V’de metalik boya da fiyata dahil.

HONDA HR-V’NİN ÖZELLİKLERİ

Türkiye’de satışa sunulan yeni Honda HR-V’ye, başlangıç seviyesi olan Premium’da 1.5 litrelik benzinli motor ve 6 ileri manuel şanzıman seçildiğinde 89 bin 900 TL’den etiketlendi.

Yeni Honda HR-V’nin giriş seviyesi olan Premium versiyonunda Lastik Basınç İkaz Sistemi, Şehiriçi Aktif Fren Sistemi, Elektrikli Park Freni, Start&Stop Sistemi, bluetooth telefon kiti, hız sabitleyici, otomatik klima ve sihirli katlanan arka koltuklar standart olarak yer alıyor.

Elegance ve Executive donanımlardaysa Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Akıllı Hız Limitleyici, 7 inçlik dokunmatik ekranlı Honda CONNECT multimedya sistemi, navigasyon, katlanan yan aynalar, çift bölgeli otomatik klima ve Aktif Uzun Far Kontrol Sistemi standart olarak yer alıyor.

Özel bir HR-V’ye sahip olmak isteyenlere Executive seviyesinde anahtarsız giriş sistemi ve çalıştırma düğmesi, ışığa duyarlı otomatik kararan dikiz aynası, geri görüş kamerası, ısıtmalı ön koltuklar, deri-kumaş kaplı koltuklar, gündüz yanan LED farlar, tavan rayları, açılabilir panoramik cam tavan, karartılmış arka camlar ve 17 inçlik jantlar sunuluyor.


HR-V’nin kokpiti ergonomik tuş yerleştirmelerine sahip ve kalite hissi yüksek malzemelerden üretilmiş.

SEDANLARDAN 10 CM DAHA YÜKSEK GÖZ HİZASI

Ortalama bir sedan ile kıyaslandığında 100 mm kadar daha yüksek olan göz hizası sayesinde güven duygusunu arttıran Honda HR-V, aynı zamanda geniş görüş açısıyla sürüş güvenliğine de katkı sağlıyor. Yüksek zemin ve oturma pozisyonu sayesinde biniş-inişler de kolaylaşıyor.

Honda’nın en büyük özelliklerinden biri ise arka sihirli koltukları.

Honda HR-V’nin sunmuş olduğu geniş ve kullanışlı iç mekanı mümkün kılan en önemli unsur ortada konumlandırılan yakıt deposu. Alan verimliliğini arttıran bu yenilikçi çözümde yassı yakıt deposu ön koltukların altında konumlandırılıyor. Böylece arka koltukların altında alan yaratılıyor.

Sihirli Koltuklar sayesinde 60:40 oranında iki parça halinde katlanan arka koltuklar farklı kullanım imkanları ve bununla birlikte son derece fonksiyonel bir iç mekan sunuyor. Standart oturma düzeni dışında Sihirli Koltuklarla üç farklı kullanım düzeni oluşturmak mümkün.

Bunlardan ilkinde arka koltuk sırtlıkları öne doğru katlanırken oturma minderleri aşağıya doğru alçalıyor. Böylece 1.845 mm uzunluğunda tamamen düz bir yükleme zemini elde edilebiliyor. Bir diğer kullanım düzeninde arka koltuk oturma minderleri sırtlığa doğru yukarıya kalkarak sabitleniyor. Böylece ön koltukların arkasında yüksek nesneleri taşımak üzere 1.240 mm yüksekliğinde boş bir alan elde edilmiş oluyor. Üçüncü ve son düzende arka koltuk sırtlıkları dışında ön yolcu koltuğunun sırtlığı da katlanıyor. Bu ise 2.445 mm uzunluğunda bir yükleme zemini kullanıma sunuyor.

Halil Okşit / Dalaman

Honda HR-V Fethiye-Dalaman bölgesinde poz verdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz