Honda Civic Sedan’a LPG’ takıp, 6 yıl garanti verecek

0

Dizeli masraflı bulununca

Civic Sedan’a LPG seçeneği eklendi

 

Honda Türkiye, Japon markanın İngiltere fabrikasında üretilen Civic HB modeli için vergi avantajlı küçük hacimli dizel motor geliştirdi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde yollara çıkması beklenen dizel Civic, ne yazık ki Türkiye’de üretilen Civic Sedan modelinde kullanılamayacak.

Türkiye pazarında vergi avantajlı küçük dizel motor eksikliğini hissettiklerini söyleyen Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Kutluay, “Bunu sürekl idile getiriyorduk. Civic Sedan’a dizel motor çalışması ele alındı. Ama yılda 5 bin adet satılacak bir ürün için bu ar-ge ve motor yerleştirme çalışması yüksek bir yatırım olarak değerlendirildi. Biz de bunun karşısında LPG seçeneğine yöneldik. Honda Ar-Ge merkezinden mühendisleri Türkiye’de 1 ay ağırladık. Bu sürede, Türkiye’deki diğer LPG motorlu araçları da incelediler. Civic Sedan sistemlerini yeniden ele alarak, LPG ile çalışan motor çözümü geliştirdik. Bu süreç sonunda ağustosta satışa çıkaracağımız LPG’li Civic Sedan’ı geliştirdik” bilgisini verdi.

HONDA BAYİLERİ LPG TANKI TAKACAK

Kutluay, Honda’nın özellikle Türkiye’de İstanbul dışındaki bayileri tarafından memnuniyetle karşılanan LPG’li Civic Sedan formülü için çalışmalarının henüz tamamlanmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“LPG’li Civic siparişleri için özel üretim yapacağız. Araç motoru içine lpg’ye uygun hale getirilen sistemler ve aksamlar monte edilecek ve araç ilgili bayimize gidecek. Bayilerimizde oluşturacakları özel bölümlerde LPG tankını araca monte edilerek, aracı teslim edecekler.”

İTALYAN BRC İLE ANLAŞTI

Honda Türkiye’nin İtalyan BRC ile anlaştığını söyleyen Kutluay, “Bayilerimiz aynı zamanda BRC bayi olacak. Bayilikler kendi içlerinde kuracakları özel bölümlerde BRC sistemlerini araçların altındaki özel bölüme yerleştirerek, öndeki motor ve aksamlar bağlantıları sağlayacaklar. Zaten sistem tam manasıyla fabrikadan hazır halde çıkacak. İş sadece tankın takılmasına kalacak” açıklamasını getirdi.

FİYATI VE GARANTİSİ NE OLACAK

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Kadir Kutluay, LPG ile çalışan Civic Sedan’ın fiyatının en fazla 2-3 bin TL daha yüksek olacağını belirttikten sonra, bu alanda görülmemiş bir garanti süresi olan 6 yılı devreye alarak, iddialarını göstereceklerini açıkladı.

“Bu yıl Türkiye’de 15 bin yeni Civic Sedan satışımız olacak. LPG’li model ile bunu 2 bin adet civarında artırabiliriz. LPG’li araçların İstanbul’da imajının pek yerinde olmamasına rağmen, Türkiye araç parkındaki 7.5 milyon otomobilin yarısı LPG’li. Özellikle Anadolu’da büyük motor hacimli eski model araçların hepsi LPg ile çalışıyor. Büyük bir potansiyel var bu alanda” şeklinde konuşan Kutluay, “Türkiye’de perakende doğalgaz dolum istasyonlarının olmaması kötü. Honda’nın doğalgazla çalışan sistemleri mevcut. Doğalgaz, diğer tüm alternatif yakıtlara göre çok daha ekonomik bir kullanım sunuyor. Benzinden ucuz olduğu gibi, dizelden ve LPG’den de ekonomik” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here